پیامبرانحضرت محمد(ص)مفتی نورالدین استوارهمقاله هانشیدهای اسلامی

مفتی نورالدین استواره مبحث ورود پیامبر اسلام به مدینه ی منوره

پیامبر اسلام بعد از اینکه وارد مدینه ی منوره شدند اولین اقدامی که در آنجا انجام دادند تاسیس یک پایگاه بود به نام مسجد و در آغازین روزهایی که پیامبر خدا در مدینه منوره تشریف برده بودند مسجدالنبی را تاسیس کردند.
پایگاهی که قرار بود از آنجا دعوت اسلام به سراسر دنیا برسد و دعوت اسلام از آنجا گسترش پیدا کند.

چند ماهی که از هجرت پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم و ورودشان به مدینه منوره می گذشت پیامبر خدا با حضرت عایشه صدیقه (رض) دختر حضرت ابوبکر صدیق (رض) ازدواج کردند و این افتخاری بود برای خانواده ابوبکر صدیق و خود ایشان که با خاندان و خانواده رسالت وصلت کرده اند و بسیار خرسند و خوشحال بودند.
پیامبر خدا همسر خود حضرت عایشه (رض) را بسیار دوست می داشتند تا جایی که روزهای پایانی عمر مبارکشان در کنار حضرت عایشه و در خانه ی حضرت عایشه سکونت کردند و در خانه حضرت عایشه به دیار باقی شتافتند.

مطالعه ی مقالات زیر توصیه میشود

تقدیر ، قضا و قدر | افکار فرقه ی معتزله | مکاتب اشعری و ماتریدی | راهکار عبور از مشکلات | تحمل سختی های زندگی

پیامبر خدا در طول عمر پر برکتشان بسیار روزهایی را در کنار حضرت عایشه بودند و در سفر های خود حضرت عایشه را همراه خود میبرند.

ورود پیامبر اسلام به مدینه ی منوره

8 ماه بعد از اینکه پیامبر خدا وارد مدینه شدند این ازدواج مبارک اتفاق افتاد.
پیامبر خدا دومین قدم خود بعد از ورود به مدینه منوره بدین گونه برداشتند که :

برای به وجود آوردن یک حکومت سالم اسلامی بین مسلمانان مهاجر و مسلمانان انصار عقد اخوت و برادری رو ایجاد کردند و فقرای مهاجر ، کسانی که خانه و همه ی ثروت و دارایی خودشان را در مکه مکرمه رها کرده بودند و برای اینکه در کنار پیامبر خدا و همراه با پیامبر خدا باشند وارد مدینه شدند و چون تمام ثروت و سرمایه و دارایی خودشان را در مکه رها کرده بودند .
به همین خاطر پیامبر اسلام در بین مهاجرین و انصار عقد اخوت و برادری را به وجود آوردند تا اینکه انصار مقداری از ثروت و دارایی خودشان را در اختیار برادران مهاجر خودشان قرار بدهند تا آنها هم بتوانند زندگی خود را ادامه بدهند.

انصار مدینه هم در این امر کوتاهی نکردند و برخی از آنها خانه‌ های خودشان را در اختیار مهاجرین قرار دادند .
سعد بن ربیع که یکی از انصار مدینه بود حاضر شد یکی از دو همسر خود را طلاق داده و بعد از گذشت عده آن زن را در نکاح عبدالرحمان بن عوف (رض) که یکی از مهاجرین مکه بود قرار دهد اما عبدالرحمان بن عوف (رض) قبول نکرد و در جواب سعد بن ربیع فرمود که به من بازار مدینه را نشان بده تا خودم کار اقتصادی و کار تجاری انجام دهم.

ادامه ی مبحث در مقاله ی بعدی منتشر میشود.

مطالعه ی مقالات زیر توصیه میشود

احکام وضو | حکم تلاوت قرآن با موبایل | حضور خانمها در فضای مجازیحد و مرز تشبه به کفار | هميت تقسيم درست ارث

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا