احکامپرسش و پاسخروزهعادت ماهانهفدیهمفتی وظیفهمقاله ها

مفتی برهان وظیفه (حفظه الله) اهمیت نیت در روزه چقدر است؟

نیت در روزه

اهمیت نیت در روزه چقدر است؟

شخصی نیت میکند که فردا روزه بگیرد ولی قبل از سحر بیهوش میشود و تا فردا هنگام غروب این فرد بیهوش هست ، در اینجا روزه ی این فرد درست است.

چرا؟ چون نیت کرده.
یا اینکه شخصی نیت میکند که من فردا روزه میگیرم ، بعد برای سحر بلند نمیشود و خواب می ماند، بعد صبح که بیدار میشود شروع میکند به خوردن و آشامیدن.
در اینجا چون فرد شب نیت کرده ، حتی اگر خواب بماند و سحری نکرده باشد، در طی آن روز اجازه خوردن و نوشیدن رو ندارد .اگر این فرد عمداً غذایی خورد یا آبی نوشید باید کفاره بدهد، علاوه بر یک روز قضایی باید دو ماه پی‌ در پی جبران روزه را بجا بیاورد.

خواندن مقالات زیر توصیه میشود

احکام تیمم | حکم عادت ماهیانه در حج | عادت ماهیانه خانومها | اهميت تقسيم درست ارث

اهمیت نیت در روزه چقدر است؟

شخصی میخواهد مثلاً فردا به مسافرت برود در اینجا شخصی که مسافر هست، شریعت برای او رخصت داده که میتواند روزه نگیرد .
ولی شخص که الان نیت می‌کند که فردا به مسافرت برود ، ولی هنگام سحر چون در خانه هست، این فرد اجازه ندارد که روز نگیرد، لذا نیت مهم هست. اگر شخصی در طول روز بدون اینکه نیت روزه داشته باشد چیزی نمی خورد و نمی آشامد بعد هنگام غروب بگوید من که امروز چیزی نخوردم پس امروز برای من روزه حساب میشود، اینگونه نیست و این روزه قبول نیست.

اهمیت نیت در روزه چقدر است؟

پس نیت یا باید در شب باشد یا روز قبل تا قبل از ظهر یا اینکه حتماً فرد باید در شب نیت بکند.
اگر در شب نیت نکرد و بعدا خواست نیت بکند این نیت درست نخواهد بود.

روزه ی خانم های باردار یا شیرده

خانم‌هایی که کودک شیرخوار دارند یا اینکه حامله هستند.

دیدگاه اشتباه :

خانمی که حامله هست یا بچه شیر میدهد این خانم میتواند روزه نگیرد و به جای آن فدیه بدهد که این فدیه دادن درست نیست و این دیدگاه اشتباه است.

خانمی که حامله هست یا کودک شیرخوار دارد ، اگر می داند که روزه برای خودش ضرر دارد یا برای اون بچه ای که شیر میدهد یا اون بچه و جنینی که داخل شکمش هست ضرر دارد، “بله” این خانم می‌تواند فعلاً روزه نگیرد، ولی بعداً باید قضای روزه را به جا بیاورد.

خواندن مقالات زیر توصیه میشود

تقدیر ، قضا و قدر | افکار فرقه ی معتزله | مکاتب اشعری و ماتریدی | راهکار عبور از مشکلات

عادت ماهانه

خانمی که عادت ماهانه است و شب پاک میشود اما فرصتی برای غسل پیدا نمیکند بعد روزه ی خودش را میگیرد.

سوال:

حالا در طول روز بعد که غسل کرد این روزه درست هست یا نیست؟

پاسخ:

بله روزه ی این فرد درست هست.
شخصی که شب همبستری کرده ولی فرصت پیدا نکرده غسل کند و از طرفی اذان داده شده و مجبور شده که روزه خودش رو بگیره یا اون خواهری که پریود بوده و قبل از سحر پاک شده و فرصت نکرده غسل کند، این خواهر اجازه دارد و شرعاً موظف است که روزی خودش بگیرد.

اگر خانمی در طول روز بعد از عادت ماهانه پاک میشود، وقتی که پاک شد روزه ی آن روز این خانم درست نیست، ولی واجب هست بر این خانوم که تا شب خودش را شبیه روزه داران قرار بدهد و از خوردن و نوشیدن باز بیاد.
یا اینکه بچه ای به سن بلوغ میرسد یا اینکه کافری مسلمان می‌شود یا اینکه شخص مسافری که رخصت داشته و اجازه داشته که روزه نگیرد و این فرد روزه نگرفته ولی در روز مقیم میشود که در همه ی این حالات فرد اجازه ی خورد و آشامیدن ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا