پرسش و پاسخمفتی وظیفهمقاله هامهریه

مفتی برهان وظیفه(حفظه الله) در چه حالت هایی نصف مهریه لازم میشود؟

در چه صورت هایی کل مهریه لازم میشود و در چه حالت هایی نصف مهر بر عهده شوهر لازم میشه و در چه صورت هایی مهریه ساقط می شود؟

حکم نصف مهریه

مهریه در حقیقت به آن اموالی میگویند که زن توسط عقد نکاح مستحق آن اموال میشود. وقتی که زن مستحق مهریه میشود، مهریه ملک شخصی زن است و به همین منظور زن در صورتی که بالغ باشد میتواند مهریه را تصرف کند.

زن میتواند مهریه خودش رو به شخص دیگری بفروشد، مثلاً مهریه زن ماشین هست و از شوهرش گرفته و چون این ماشین مهریه زن است و در ملک او است، این اختیار را دارد که مهریه خودش رابفروشد.

یا اینکه اگر مهریه خانم طلا هست و شوهر این مهریه را پرداخت کرده است، اینجا زن مالک این مهریه است و می‌تواند این مهریه را به هر کسی که بخواهد ببخشد.

اجازه گرفتن از شوهر و یا سایر اولیا برای تصرف در مهریه برای خانم لازم نیست، واجب نیست. البته اگر با آنها مشورت کند و آنها را در جریان بگذارند خوب این مسئله مناسبی است، تا اینکه بعدا خدای ناخواسته باعث دل خوری و اختلاف بین زن و شوهر نشود.

ولی به هر حال از آنجایی که مهریه در ملکیت شخصی زن قرار دارد، هر نوع تصرفی که بخواهد میتواند در آن انجام دهد.

تقبل پرداخت مهریه توسط فرد یگر

پدر زوج یا فرد دیگری می‌تواند پرداخت مهریه به زن را تقبل کند.

مطالعه این مقالات توصیه میشود

آیا نیت زکات واجب است؟

در چه اموالی زکات مال لازم است

نیازهای مادی و معنوی انسان

چطور قلب و روح خودمان را آرام کنیم؟

مبحث شفاعت

احکام قربانی

نکته:

اگر شخصی یا پدر شوهر پدر زوج آمد با اختیار خودش بدون اینکه شوهرش به اون دستور بدهد، پرداخت مهریه به عهده گرفت و خودش ضامن پرداخت مهریه شد و دختر هم این مورد قبول کرد، در این صورت اگر مهریه را پرداخت کرد، در اینجا زن نمی‌تواند مجدداً از زوج و شوهر مهریه را مطالبه کند، چرا؟

چون وقتی که خودجوش خودش با اراده و اختیار خودش بدون اینکه دستوری از طرف شوهر باشد خودش پرداخت مهریه به خانم را تقبل میکند، گویا این نوعی احسان و نیکی است از سمت خودش هست و در قبال این نباید مطالبه کند.

البته اگر شوهر به شخصی دستور بدهد که فلانی شما از طرف من فعلا مهریه رو به خانوم من بپرداز، در این صورت آن شخص بعد از پرداخت مهریه می‌تواند از شوهر مهریه را مطالبه کند.

در چه حالتی نصف مهریه لازم میشود

اگر شوهر قبل از همبستری و دخول یا قبل از خلوت صحیحه خانوم خودش را طلاق بدهد، در این صورت نصف مهریه لازم میشود. اگر شوهر قبل از دخول و یا قبل از خلوت صحیحه مرتد شود و از دین خودش برگرده کافر شود، در این صورت هم مرد باید نصف مهریه را پرداخت کند.

اگر قبل از دخول حرمت مصاهره توسط فعل شوهر بوجود بیاید یعنی(شوهر با مادر خانوم خودش زنا کند) یا اینکه زن از شوهر قبلی خودش دختری دارد و شوهر جدید این زن با این دختر زنا میکند، در این موارد حرمت مصاهره ثابت میشود و شوهر باید نصف مهریه را به زن پرداخت کند.

بحث نکاح در هنگام وقوع حرمت مصاهره

در این حالت نکاح زن و شوهر از بین میرود و زن و شوهر بر هم حرام میشوند، توجه داشته باشید که در این شرایط زن و شوهر طلاق نمیشوند بلکه به یکدیگر حرام میشوند.

اگر طلاق اتفاق بیافتد زن میتواند با طی کردن مراحل شرعی با همسر سابق خود مجددا ازدواج کند اما در صورت اینکه حرمت مصاهره اتفاق بیافتد هیچ راهی برای حلال شدن زن و شوهر وجود ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا