مقاله هامهار نفس شهوت رانمولانا بهزاد فقهی

مولانا فقهی (حفظه الله) مبحث راهکار مهار نفس شهوت ران بخش1

راهکار مهار نفس شهوت ران

در طول تاریخ هر زمانی که انسان‌ها از تعالیم روحبخش انبیا علیه الصلاة و السلام فاصله گرفتن جاهلیت نو و جدیدی را تجربه کردند و مشکلات عدیده‌ای در عرصه‌های مختلف دست و پنجه نرم کردند،

هر قانون‌ گذاری که آمد تا اوضاع را بهتر کند و با بحران‌های آن عصر و با پدیده‌های نوظهوری که به وجود میاد مقابله کند، این مسئله را پیچیده تر کرد و نه تنها بحرانی از بشر کم نشد، نه تنها دردی از بشر دوا نشد، بلکه بحران ها و معظلات بیشتر و پیچیده‌تر شد.

انبیا علیه الصلاة و السلام وقتی مبعوث می شدند با یک جامعه ای روبرو می‌شدند که همه چیز در آن به هم ریخته بود و هیچ چیز در جای خودش نبود.

از نظر اقتصادی،سیاسی، عقیدتی و اخلاقی آن جامعه، جامعه ای شده بود که کاملاً به هم ریخته بود اما انبیا علیه الصلاة و السلام وقتی وارد آن جامعه میشدند ریشه ی مشکلات و امراض جامعه را پیدا میکردند.

راهکار مهار نفس شهوت ران

انسانها بر این باور هستند که روش زندگی آنها یا روش زندگی شرقی است یا غربی، روش زندگی مدرنیته یا روش زندگی سنتی و قدیمی که باید بگویم تقسیم بندی روش زندگی انسان این موارد نیستند.

تقسیم بندی اصلی سبک زندگی و روش زیست این است که زندگی را به 2 چیز تقسیم کنیم:

1: زندگی نفس پرستانه

2: خدا پرستانه

افرادی زندگی نفس پرستانه دارند از نفس خدا درست می کنند، از نفس بت درست میکنند و برای لذت جویی این نفس هر کاری میکنند و این لذت جویی حد یا نهایت هم ندارد.

یعنی فرض کنید تمام این دنیا را به 2 نفر بدهیم باز هم کافی نیست و  کفاف آنها را نمیکند.

حتی اگر تمام کره ی زمین را به یه فرد لذت پرست بدهیم باز هم بیشتر میخواهد.

مطالعه ی این مقاله ها توصیه میشود

باطل شدن اعتکاف

حکم روزه

تفسیر و فضائل سوره توحید

محاسبه ی زکات

تفسیر سوره ی توحید

محبت ما نسبت به پیامبر اسلام (ص)

اکنون که چند میلیارد انسان همه میخواهند دنبال لذت جویی خودشان و شهوترانی خودشان باشند و آن موقع است که همه چیز دنیا بهم میریزد.

لذا ریشه ی تمام بدیها، خرابی ها و فسادها از همین نفس شهوتران و لذت جو شروع میشود و اگر نفس لذت جو شد هیچ چیز نمیتواند آن را سیر کند.

نیست آب شور درمان عطش

همانطوری که هیچ تشنگی را با آب شور دریا نمیتوان برطرف کرد، نفس لذت جو را هم نمیتوان با دریاهایی از شهوات سیر کرد.

جنگی که امروز در دنیا وجود دارد و انسان به انسان رحم نمیکند، جنایاتی که انسان بر علیه همنوعانش میکند، هیچ درنده ای با هم نوع خودش این کار را نمیکند.

گاهی شنیده میشود که یک انسان با خودکامگی و استکبار خودش حق حیات را فقط برای خودش میداند و برای اینکه خودش بتواند آن زندگی نفس پرورانه خودش را تکیمل کند دست به هر جرم و جنایتی میزند و براش مهم نیست که دیگران در چه وضعیتی هستند و چه سرانجام خواهند داشت، تنها مهم این است که نفس لذت جو  و شهوت ران این فرد تکمیل شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا