عادت ماهانهمفتی وظیفهمقاله ها

حکم دست زدن به قرآن در دوران قائدگی

بعضی از مسائل طهارت و پاکی

یکی از مسئله هایی که زیاد سوال می شود این است که خانمی که در دوران قائدگی است، یا به اصطلاح پریود است، آیا اجازه دارد قرآن را در حالتی که طهارت و پاکی ندارد تلاوت کند یا خیر؟ زنی که پریود است یا در دوران قائدگی است، یا نفاس دارد یا مردی که در حالت جنابت به سر می برد، این ها اجازه تلاوت کردن قرآن را ندارند.

نه تنها اجازه تلاوت قرآن، بلکه اجازه دست زدن به قرآن را هم ندارند. حتی فقها فرموده اند که اگر زنی پریود باشد یا مردی در حالت جنابت باشد با دستکش هم اجازه ندارد به قرآن دست بزند. یا این که اگر بخواهند با آستین لباس خود آن قرآن را بردارند باز هم این اجازه نیست.

حکم دست و بدن در دوران قائدگی

لذا هر آن چیزی که به بدن آن ها متصل است، آن حکم دست و بدن آن ها را دارد. لذا نه تلاوت کردن جایز است و نه دست زدن به قرآن، البته این دستور برای آن قرآن هایی است که جلد آنها متصل است و از آنها جدا نمی شود. ولی اگر قرآن را داخل پارچه ای قرار دادند یا داخل جلدی که به راحتی از آن جدا می شود. این جا دست زدن به جلد آن قرآن اشکالی ندارد. ولی باز هم تلاوت قرآن برای این افراد جایز نیست.

مطالعه این مقالات توسیه میشود

نماز فرد مریض

فدیه نماز و روزه

تفسیر سوره ی کوثر

ادای سجده ی تلاوت

حکم سجده ی تلاوت

ویژگیهای انبیا الهی

گاهی وقت ها خانمی معلم قرآن است، این فرد چکار کند؟ یا خانمی که حافظ قرآن است حکم این فرد چیست؟
یا گاهی وقت ها خواهرانی که امتحان دارند، امتحان قرآن دارند یا امتحان حفظ دارند و نیاز می شود که کتبی بنویسید در این صورت حکم این افراد چیست؟

احکام الهی در مورد زنان در دوران قائدگی

1: خانمی که معلم قرآن است: اگر دچار عادت ماهانه شد برای این خانم جواز دارد که کلمات قرآن را تک تک واژه واژه بخواند، ولی به صورت قرائت و متصل پشت سر هم خواند برای او جایز نیست. مثلا میخواهد سوره حمد را تدریس کند باید به این صورت تدریس کند، الحمد، لله، رب، العالمین، به این حالت یعنی باید هر واژه را از یکدیگر جدا نماید، در این صورت این خانم اجازه تدریس را دارد. ولی اگر خواسته باشد قرآن را تلاوت بکند، برای این شخص چنین اجازه ای نیست.

آیاتی در باب دعا

خانم هایی که عادت ماهانه دارند برای این ها گفتن اذکار اشکالی ندارد. این ها می توانند درود بر آن حضرت صلی الله علیه و سلم بفرستند. یا این که آن آیاتی که مشتمل بر دعا است و معنای دعایی دارد. ربنا هایی که وجود دارد یا این که بعضی از آیات را به عنوان اوراد و اذکار روزانه هر روز می خوانند. مثلا سوره حمد را تلاوت می کند یا آیه الکرسی را می خواند. این ها را در دوران قائدگی اجازه تلاوت و خواندن آن ها را دارند.

چرا؟ چون این ها مشتمل بر معنای دعا است، این ها حالت دعایی دارند و جزء اذکار و اوراد روزانه است. ولی آیاتی که معنای دعایی ندارد و از آنها تعبیر به دعا هم نمی شود. این آیات در ایام پریودی و حیض خواندن این موارد برای این خانم ها جایز نیست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا