بخشش میراثمفتی وظیفهمقاله هامیراث

حکم بخشیدن اموال در زمان حیات چگونه است؟

در ابتدا باید بگویم که بخشیدن اموال چیزی جدا است، وصیت چیزی جدا است و میراث جداگانه است. میراث آن چیزی است که خدای متعال در قرآن و پیامبر اکرم (ص) در احادیث سهم هر فرد را مشخص کرده است و مشخص شده که پدر چه مقدار سهم دارد، مادر چقدر سهم دارد، اولاد دختر و پسر چه مقدار سهم دارند، دختر اگر یکی باشد سهم آن چه مقدار است و یا این که شخص اگر وفات نماید سهم همسرش چه مقدار است و بحث سهم هر کدام از اولاد هم باید مطرح شود که اولاد چقدر سهم داشته باشند. همچنین زنی اگر همسرش وفات نماید چه مقدار سهم دارد، مادربزرگ و پدربزرگ چه مقدار سهم دارند؟

این ها بحث میراث هست بعد از فوت شخص مطرح میشود و باید بین وارثین تقسیم شود که در مقالات بعدی در این مورد توضیحات کامل را ارائه خواهیم کرد. بحث وصیت هم بعد از مرگ موکول میشود، کسی که در حیات خودش برای افرادی وصیتی میکند، اجرای این وصیت برای بعد از مرگ است.

بخشیدن اموال

آن چیزی که فرد در زندگی خودش به دیگران می دهد، اصطلاحاً بخشش و هدیه می گویند. حالا سوال این جا پیش می آید که حکم بخشیدن اموال در حیات برای اولاد چگونه است؟ و این پدر یا مادر هنگامی که می‌خواهند اموال خودشان را تقسیم نمایند افضل و بهتر چیست؟ و چگونه تقسیم نمایند؟

مطالعه این مقالات توسیه میشود

حکم اشیای مانع رسیدن آب به پوست

تقدیر ، قضا و قدر

افکار فرقه ی معتزله

مکاتب اشعری و ماتریدی

راهکار عبور از مشکلات

تحمل سختی های زندگی

در بعضی از جاها دیده می شود که بعضی از پدر و مادرها برخی از وارثین و اولاد و فرزندان خودشان را نسبت به بقیه ترجیح می‌دهند و به یکی مالی می دهند و به دیگری چیزی نمی دهند. گاهی وقت ها این باعث کشمکش، نزاع، اختلاف و حتی دل مکدری و تنفر در بین اولاد و فرزندان می شود.

بخشیدن اموال به صورت مساوی

در مرحله اول افضل و بهتر این است  که فرد تمام فرزندان خودش را چه دختر چه پسر در بحث بخشش و هدیه اموال به صورت مساوی قرار بدهد. بحث میراث جدا است ولی  چون فرد می خواهد بخشی از اموال خودش را هدیه بدهد، افضل و بهتر این است که این هدیه را برای دخترها و پسرها برابر بدهد.

نکته2:

اگر پدری فرزندی داشت که این فرزند خدمت پدر را بیشتر می کرد، فرزند اهل علم بود، خودش را وقف کرده بود برای علم یا اینکه فرزند فقیری بود نیازمند بود، ولی  سایر فرزندان الحمدالله به مال و منالی رسیده بودند، زندگی آنها می چرخید و از خودشان خانه و مستقلات داشتند، در این طور مواقع پدر اگر برای فرزندان کم بضاعت خودش مالی بیشتری بدهد شرعا اشکالی ندارد.

محروم کردن از میراث

ولی اگر فرزندی دارد، که این فرزند  لاابالی است، فاسد و فاسق است و این پدر میداند که اگر مال را در اختیار این فرزند قرار بدهد، این فرزند آن مال را در راه‌هایی مصرف می نماید که به لحاظ شرعی ناجایز است به خودش ضرر می رساند و برای دیگران آسیب می‌رساند و مال را در راه‌هایی که خلاف شرح است مصرف می‌کند، پدر این اجازه را دارد که این فرزند خودش را از ارث محروم نماید و به او چیزی ندهد.

در مرحله بعدی اگر پدر بدون هیچگونه دلیلی بدون هیچگونه عذری صرفا جهت ضرر رساندن به بعضی از وارثین آن ها را محروم نماید و ارث را به دیگران بدهد اینجا این پدر گنهکار می‌شود و کار ناشایستی انجام داده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا