بروشورها

اهمیت تقسیم ارث2

اهمیت تقسیم ارث2

اهمیت تقسیم ارث2

مراحل استفاده از اموال میت
ارث مالـي است كه بعد از وفات شخص باقی مانده است، بنابراين، بعد از وفات باید طبق مراحل ذیل به ترتیب مورد استفاده قرار گیرد:

1- مخارج کفن و دفن میّت بدون اسراف و کم خرجی

2- ادای دیون و قرض های میّت از کل اموال وی ( حق النـاس مانند مهریه و … حق الله مانند زکات و … ) نکته: پرداخت قرض ها و وام های میت از مالش بر وارثین لازم است خواه وصیت به ادای قرض کرده باشد یا نه.

3- اجرای وصیت های میت از یک سوم مال باقی مانده

4- پس از اجـرای موارد فوق، تقسیـم مال باقی مانـده بین وارثیـن بر اسـاس شریعت اسلام

اهمیت تقسیم ارث2

برخی از موانع ارث

1-کفر ( اختلاف دین ): کافر از مسلمـان ارث نمی‌برد، امّا مسلمان از کافر ارث می‌برد.

2- قتل: هر‌گاه کسی مرتکب قتل شود از ارث مقتول محروم می‌شود. محرومیت از ارث، نوعی تنبیـه و مجـازات برای قاتل در نظر گرفته شده است و منع از ارث، نوعی اقدام پیشگیرانه از جرم قتل نیز هست، رسـول خدا می فرماینـد: هرکس ديگري را بکشـد، از او ارث نمي برد اگر چه مقتـول، وارثي جز قاتل نداشته باشد و اگر چه ( مقتول ) فرزند او يا پدرش باشد .

تذکّر: در سوانح رانندگی که منجر به فوت می گردد، مقصر سانحه از مقتول ارث نمی برد، ولی در عین حال بر وی اَدای کفّاره لازم می گردد.

اهمیت تقسیم ارث2

مسائل متفرقه
– فرزند خوانده از پدر خوانده ارث نمی برد و اگر خانواده ای کودکی را به فرزندی گرفتند این کودک از این خانـواده ارث نمی برد. ( البتـه می توانـد برای فرزنـد خوانده وصیت نماید.)

– بخشیدن طلب ها در مرض الوفات ( یعنی مریضی ای که منجر به فوت بیمـار شود )جایـز نیست. ولی اگر همه ورثـه ببخشند، به شرطی که همه بالـغ باشند، بخشیده می شود.

– مهریه زن جزو قرض ها است که بعد از کفن و دفن باید داده شود. – شخص می توانـد تا یک سـوم اموال خود را وصیّت نماید. رسول خدا می فرمایند: خداوند متعـال يک سوم اموال شمـا را در هنگـام وفاتتان به شمـا صدقه داده است تا بدين وسيله بر اعمال نیک شما بيفزايد.

– استفاده از ارث،قبل از تقسیم آن جایز نیست زیرا مال،مربوط به همه ورثه است و دادن حق دیگران به کسی، مثل این است که مال را دزدی کرده و صدقه کند.

– باید همه مال،بین ورثه تقسیم شود و هر کس خواست، موافق میل خود چیزی در حد توان و مطابـق شرع انفـاق کند و نباید وارثان را در اینگونه موارد اجبـار نمود؛ چرا که ظاهراً اجازه می‌دهند اما از ته دل راضی نیستند.

اهمیت تقسیم ارث2اهمیت تقسیم ارث بروشور ارث و میراث

– فرزندی که جلوتر از پدر وفات نماید از ارث محروم می گردد اما پدر می تواند به نوه های خود چیزی وصیّت نماید.

– در صورت وفات زن، مهریه نیز جزو اموال وی قرار می گیرد. – فرد در زندگی خود حق محروم کردن وارثانش را از ارث ندارد.

– وصیّت برای وارثین جایز نیست، پیامبرخدا درخطبه حجه الوداع فرمودند: أَيُّهَا اَلنَّاسُ إِنَّ اَللَّهَ قَدْ قَسَمَ لِكُلِّ وَارِثٍ نَصِيبَهُ مِنَ الْمِيرَاثِ وَ لاَ تَجُوزُ وَصِيَّةٌ لِوَارِثٍ ای مردم خداونـد سهم هر وارث را از ارث مشخص نموده است و وصیّت برای وارث جایز نیست.

اما اگر شخصی در حیات خود، همه اموال و یا قسمتی از آن را به یکی از فرزندانش رسمـاً تحویـل داد به شرط اینکه قصـد ضرر رسانیدن به دیگر وارثان را نـداشته باشد جایز است.

– در صورتی که در میان ورثـه، افرادی نابالغ وجود دارند باید مال، بین همه آنها تقسیـم شود و سهم هر نابالغ به کفیـلش داده شود تا اینکه بعد از بالـغ شدن، دوباره به او تحویل دهد.
سخن پايانی
– دو مسئله چنان اهمیّت دارد که خداوند متعال آنها را به طور کامل بیان نموده است یکی توحیـد و دیگری میـراث که در قرآن کریـم با وضاحت و صراحت تمام بیان شده است،

اهمیت تقسیم ارث2

حکمت این نوع بیـان الهی در بحث توحیـد آن است که حفـظ نظام هستی و دایره انسانیـت حول محور ایمان و یکتا پرستـی می‌چرخد و با احیای آن مجالی برای شرک و کفر باقی نمی ماند.

– دومین مورد در نظام حکیمانه خداوند متعـال که سبب نظم و آرامـش در میـان خانواده‌ها و اجتمـاع می‌گردد، میـراث است؛ چرا که بهره مندی تمام مستحقیـن میراث از حقـوق شرعـی خود باعث تحکیم هرچه بیشتر نظام خانواده و ثبـات و پایداری در روابط خویشاونـدی می گردد،

لذا در صورت عـدم توجـه به تقسیـم میراث، ضمن ضایع شدن حقوق الناس، حقوق الهی نیز زیر پا می شود که عواقب و پیامد های مادی و معنوی، دنیوی و اُخروی را در پی خواهد داشت. متأسفانه در برخی مناطق این مسئله اصلاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛

به طور مثال در یک منطقه زن را مساوی با مرد میراث می‌ دهند و در منطقـه ای دیگر اصلاً به زنان ارث نمی دهند و مطالبه حق الارث از ناحیه زنان، ننگ و عار به حساب می آید. طفلی می میرد اما تحقیـق نمی کنیم که آیا میراث دارد یا نه؟ یا طفل در شکم مادر است و پـدرش می میـرد؛ نمی دانیـم این طفـل ارث می برد یا نه؟

اهمیت تقسیم ارث2

( و مشکلات دیگری که پـرداختـن به جزئیات آن در این مجال میسّر نیست ) به همین علّـت است که احتمال می‌رود دارایی مالی برخی مردم حرام باشد مگر کسـانی که ارث را به درستی تقسیم کرده اند و یا خودشان به کسب و کار پرداخته اند و مستقیمـاً از ثمرات کوشش خودشان ارتزاق می نمایند.

کارشناسان اظهار دارند،که منشأ اکثر اختلافات خانوادگی که منجر به کینه،کدورت نفرت، انتقام ،قطع ارتباط خویشاوندی و …می گردد پیرامون تقسیم ناعادلانه ارث و میراث است. شایسته است برای جلوگیـری از این اختلافـات و ایجاد مهر و محبّـت در فضـای خانواده ها،

انسان مسلمان احکام خدا را مدّنظر داشته باشد و نسبت به تقسیم ارث دقت کامل را مبذول دارد و برای اینکه از وعیدهای سخت خداوند محفوظ بماند و دچار ضایع کردن حق وارثان نگردد به تقسیم عادلانه ارث اقدام نماید.

برای مطالعه کامل این مبحث به مقاله زیر مراجعه کنید.

اهمیت تقسیم ارث

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا