احکامطلاقطلاق بائنطلاق رجعیطلاق مغلضهعادت ماهانهمفتی وظیفهمقاله هامهریه

مفتی برهان وظیفه (حفظه الله) احکام و انواع طلاق

انواع طلاق

در رابطه با اینکه طلاق وقتی صورت می گیرد از لحاظ فقهی حکم حکم آن  چطور است؟

انواع طلاق

در فقه اهل سنت سه نوع طلاق داریم که عبارتند از:

طلاق رجعی، طلاق بائن، و طلاق مغلظه

1: تعریف طلاق رجعی

طلاق رجعی به طلاقی گفته میشود که مرد خانم خودش رو یک یا دو طلاق صریح میدهد به اینگونه که مرد میگوید: تو طلاق هستی، تو را طلاق دادم و امثال اینها، که اصطلاحا به این طلاق رجعی گفته میشود. در حقیقت این یک طلاق یا دو طلاق هشداری است برای مرد. البته در این حالت مرد حق رجوع به زن و دارد و بدون هیچگونه قید و شرطی جایز است و اشکال ندارد که به همین خاطر طلاق رجعی نام گرفته است.

نکته:

در طلاق رجعی باید رجوع در ایام عده باشد چون اگر ایام عده تمام شد این طلاق از رجعی بودن خارج میشود و تبدیل به طلاق بائن می شود که احکام طلاق بائن فرق میکند.

2: تعریف طلاق بائن

معنی این نوع طلاق بدین صورت است که شخص با الفاظ کنایی یا الفاظ دوپهلو که هم معنای طلاق را دارند و هم معنای غیر طلاق را دارند. فرد ممکن است به نیت طلاق مثلاً به خانمش میگه برو خونه پدرت و از این کلمه ی برو نیت طلاق را دارد که در این صورت یک طلاق بائن واقع میشود.

یا اینکه شخص به خانم خودش میگوید که تو بر من حرام هستی، در این صورت یک طلاق صریح بائن اتفاق میافتد یا طبق بعضی از نظریات اگر شخص به خانه خودش به خلاصی تو را خلاص کردم و اینجا در عرف و منطقه این لفظ صراحتاً معنای طلاق رو میدهد و شخص زمانی این کلمه را استفاده می کند که گویا می خواهد از خانمش جدا شود، در این صورت این را هم بعضی از علما و فقها جز طلاق صریح بائن قرار دادند.

مطالعه مقاله های زیر توصیه میشود

 

آیا نیت زکات واجب است؟

در چه اموالی زکات مال لازم است

نیازهای مادی و معنوی انسان

چطور قلب و روح خودمان را آرام کنیم؟

مبحث شفاعت

احکام قربانی

یا اینکه شخص به خانوم خودش بگوید تو خواهر و مادر من هستی یا مانند خواهر مادر من هستی و اینجا در منطقه و عرف برای طلاق استفاده می‌ شود. اما اگر شخصی بخواهد به خانمش بگوید تو به لحاظ جمال و زیبایی و کرامت مانند خواهر مادر من هستی مسلما این طلاق نیست.

لذا حکم طلاق بائن این است که مرد نمیتواند بدون هیچگونه قید و شرط به خانومش رجوع کند و باید رجوع با رضایت خانومش باشد. پس تا زمانی که زن راضی نباشد مرد اجازه ی رجوع ندارد. بعد از اینکه زن اجازه ی رجوع داد باید یک عقد جدید و مهریه میان زن و شوهر منعقد شود و سپس مرد اجازه رجوع پیدا میکند.

حکم انواع طلاق زن در قبال اموال

مثال:

خانومی میخواهد از شوهر خودش جدا شود و شوهر میگوید در صورتی تو را طلاق می دهم که فلان اموال را به من بدهی، این نوع طلاق هم بائن است.

نوع دیگر طلاق بائن به این صورت است که خانوم در قبال بخشیدن مهریه خودش از شوهر طلاق میگیرد.

یعنی شوهر در صورتی خانم را طلاق می دهد که این خانم مهریه خودش رو ببخشد.

در بعضی از جاها این اصطلاح هم رایج است که خانوم می گوید:

محرم بخشش جانم آزاد که به این نوع طلاق هم بائن میگویند.

3: طلاق مغلظه

این نوع طلاق بدین صورت است که شخص یا یک جمله 3 طلاق را بگوید یا اینکه یه جمله را در مجلس بگوید. یا اینکه شخص خانوم خودش را قبلا دو طلاق داده و طلاق سوم را در این جلسه اجرا میکند، در اینجا طلاق مغلظه اتفاق میافتد. یعنی ارتباط زناشویی و ازدواج بین زن و شوهر کلا قطع می‌شود و حکمش هم این است که مرد در صورتی میتواند با خانمش رجوع کند که خانوم بعد از گذشتن عده به صورت شرعی با فرد دیگری ازدواج کند بدون اینکه شرط یا قیدی برای حلاله باشد.

لذا خانوم باید با فردی دیگر ازدواج رسمی بکند، با حضور شاهد و منعقد کردن مهریه، اکنون بعد از این ازدواج رسمی اگر شوهر جدید این خانوم وفات یافت یا او را طلاق داد خانوم باید تا عده خود صبر کند و اکنون شوهر اول میتواند با این خانوم ازدواج کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا