احکاماعتکافپرسش و پاسخمفتی وظیفهمقاله ها

در چنین حالاتی اعتکاف باطل نمیشود

در چنین حالاتی اعتکاف باطل نمیشود

اگر شخصی در مسجد اعتکاف کرده و احتمال میدهد مسجد میخواهد منهدم شود و ترس و خوف هلاک شدن خودش رو دارد یا ضایع شدن متاع و کالا را دارد.
در این چنین مواقعی اگر فرد از مسجدی که در اعتکاف می کند، بیرون شود و فورا در مسجد دیگر نیت اعتکاف کند ،این اعتکاف باطل نمیشود.
ولی اگر فرد از مسجد بیرون شد و در جای دیگر نیت اعتکاف را نکرد یا اینکه برای نماز جنازه بیرون شد یا برای اینکه کفن و دفن میت بیرون شد و توقف کرد ، چون اینها جزو نیازهای ضروری نیست به محض اینکه فرد برای این موارد از مسجد خارج شد اعتکاف فرد باطل میشود.

مطالعه ی مقاله های زیر توصیه میشود:

فدیه نماز و روزه | تفسیر سوره ی کوثر | ادای سجده ی تلاوت | حکم سجده ی تلاوت

غسل

غسل جنابت جزو نیازهای ضروری فرد است و چون شخصی که غسل بر او واجب است اجازه ندارد داخل مسجد توقف کند، لذا فرد باید فورا از مسجد خارج شود و غسل کند.
بعد از اینکه فرد غسل کرد باید فورا به طرف مسجد برگردد.

غسل جمعه

آیا فرد معتکف غسل مسنون روز جمعه را هم اجازه دارد انجام دهد یا خیر؟
در این رابطه دیدگاه علما متفاوت است.
بعضی از علما قائل به جواز هستند، یعنی میگویند فرد معتکف میتواند غسل مسنون را انجام دهد ولی بعضی از علما قائل به جواز نیستند و می گویند اگر کسی جهت غسل مسنون روز جمعه از محل اعتکاف بیرون شد، اعتکاف باطل میشود.
لذا احتیاط در همین است که فرد این کار را انجام ندهد مگر اینکه در بعضی از مساجد در داخل خود مسجد محلی قرار داده شود که شخص آنجا غسلهای نفلی و مسنون را انجام دهد و نکته ی مهم اینکه آب داخل مسجد نیاید و از محل شستشو به بیرون از مسجد هدایت شود.

در چنین حالاتی اعتکاف باطل نمیشود

در رابطه با غسل مسنون روز جمعه هم دیدگاه ها متفاوت است:
برخی علما نظرشان بر این است که اشکالی ندارد فرد می تواند غسل کند.

مطالعه ی مقاله های زیر توصیه میشود:

ماه مبارک رمضان | این نوع روزه گرفتن هیچ حاصلی ندارد!!! | مسائل اعتکاف | باطل شدن اعتکاف

حضرت مفتی محمدتقی عثمانی نظرشون چیز دیگر است.
همچنین در رابطه با اینکه بعضی از افراد که داخل اعتکاف هستند اینها عرق می‌کنند و بدن آنها بو میگیرد و این بوی بد و عرق بدن اینها باعث اذیت شدن بقیه نمازگزاران می‌شود ، آیا این عذری محسوب می‌شود و فرد می‌تواند برای این مورد غسل کند یا نه؟
بعضی از علما این مورد را هم جواز دادن و برخی از علما برای این مورد جواز نداده اند ولی اکثر علما گفته اند، فرد زمانی که میخواهد برای قضای حاجت برود میتواند زمان وضو گرفتن غسل کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا