احکاماخبارمقاله ها

یلدا چیست ؟ مراسم یلدا از نگاه اسلام

یلدا چیست ؟ یلدا کلمه ای در زبان سریانی است که در فارسی به معنای تولد است.
یلدا آخرین شب پاییز است که طبق تحقیقات خاورشناسان طولانی ترین و تاریکترین شب سال است.
در گذشته که در سرزمین ایران ، آیینشان تفکّر زرتشتیان (مجوسیان) بود قایل به وجود دو خدا (خدای خیر و خوبی ها و خدای بدی و شر ) بودند روشنایی و روز را نماد خیر و خوبی و تاریکی و شب را نماد بدی و شر می دانستند.
آنها معتقد بودند که در این شب که تاریکی آن طولانی تر و بیشتر است،خدای تاریکی بر خدای روشنایی غلبه پیدا کرده است، لذا این شب را شوم و نحس می دانستند و برای اینکه در دام این شومی نیفتند این شب را تا صبح بیدار می ماندند و منتظر طلوع خورشید بودند تا آنها را از شر این تاریکی نجات دهند.

یلدا چیست ؟

کم کم و در طول زمان این شب بیداری دست خوش تغییرات شد و برای این که این شب راحت تر صبح شود خانواده ها در کنار هم جمع می شدند و با هم به صحبت و دیداربینی می پرداختند و تا امروز که این مراسم در حدی وسیع تر و با تکلفات بیشتری برگزار می شود ادامه پیدا کرده است.
چه بسا بعضی افراد یا جوان هایی که در دوران عقد قرار دارند این شب را پاس می دارند و به همدیگر هدایایی را می دهند که این هم از لحاظ شرعی کاملاً ناجایز و گناه است.

متأسفانه امروزه تنها به جای اینکه این شب را تا صبح بیدار بمانند دچار کارهای اشتباه دیگری نیز شده اند، مانند اینکه برای شب گذرانی های خود هزینه های زیادی می کنند و وابستگان را دعوت نموده و با هم شب نشینی می نمایند، در حالی که پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم به شدت از شب نشینی نهی کرده تا اینکه مسلمانان شب زودتر بخوابند و برای ادای نماز صبح با انرژی بیشتری بیدار شوند.
امروزه بعضی مدارس نیز برای برگزاری این مراسم یلدا که کاملاً وجهه غیر شرعی دارد،خانواده ها را متحمل هزینه می کنند.

خواندن مقالات زیر توصیه میشود:

رفتار پیامبر نسبت به قوم یهود | مدینه ی منوره | تفسیر سوره ی ماعون | افراد مادی نگر | تفسیر سوره ی حمد | یلدا چیست

مراسم یلدا از نگاه اسلام

ﺑﺮﮔﺰﺍﺭﯼ ﻣﺮﺍﺳﻢ ﺷﺐ ﯾﻠﺪﺍ ناجایز و ﮔﻨﺎﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺷﺮﮐﺖ ﺩﺭ ﺁﻧﻬﺎ ﺟﺎﯾﺰ ﻧﯿﺴﺖ ﻭ ﻧﺒﺎﯾﺴﺘﯽ ﺩﻋﻮﺕ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺍﺟﺎﺑﺖ ﻧﻤﻮﺩ. ﺯﯾﺮﺍ ﺍﯾﻦ مراسم ﺟﺰﻭ ﺭﺳﻮﻡ ﮐﻔﺎﺭ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﺟﺎﯾﺰ ﻧﯿﺴﺖ ﺗﺎ مراسمﮐﻔّﺎﺭ ﺭﺍ ﮔﺮﺍﻣﯽ ﺑﺪﺍﺭﻧﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺁﻧﻬﺎ ﺷﺮﮐﺖ نمایند. ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠﯽ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﯿﻪ ﻭﺳﻠﻢ ﻫﻨﮕﺎﻣﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻣﺪﯾﻨﻪ ﺗﺸﺮﯾﻒ آوردند آنها ﺟﺸﻦ ﻧﻮﺭﻭﺯ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺍﻋﺮﺍﺏ ﺑﻪ ﺗﻘﻠﯿﺪ از ﺍﯾﺮﺍﻧﯿﺎﻥ ﮔﺮﺍﻣﯽ ﻣﯽ ﺩﺍﺷﺘﻨﺪ ﻧهی ﻧﻤﻮﺩﻧﺪ و فرمودند شما این مراسم را با دو عید دیگر(عید فطر و عید قربان) که اسلام به شما معرفی می کند عوض کنید.

ﻫﺮ ﺭﺳﻢ ﻭ ﺭﺳﻮﻣﯽ ﮐﻪ ﻣﺨﺎﻟﻒ ﺷﺮﯾﻌﺖ ﺍﺳﻼﻡ ﺑﺎﺷﺪ ﺟﺎﺋﺰ ﻧﯿﺴﺖ، ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﻫﺰﺍﺭﺍﻥ ﺳﺎﻝ ﻧﯿﺰ ﺍﺯ ﺁﻥ ﮔﺬشته ﺑﺎﺷﺪ.
ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﯾﻦ ﺑﺮﮔﺰﺍﺭﯼ ﺭﺳﻮﻣﺎﺕ مثل مراسم شب یلدا ﺑﻌﻠﺖ ﻣﺨﺎﻟﻔﺖ ﺑﺎ ﺍﻋﯿﺎﺩ ﻣﺴﻠﻤﯿﻦ و تشابه ﺑا ﮐﻔﺎﺭ ناجایز ﺍﺳﺖ .
پس بر فرد مسلمان واجب است که نه تنها از برگزاری این مراسم خودداری کند بلکه طبق خواسته ی خداوند متعال از حضور در این مراسم هم دوری نماید.
خداوند می فرماید: هرگاه جایی غفلت از یاد خدا بود در آنجا حاضر نشوید. ( فرقان 72 )

بنابراین بر مسلمانان است که با خودداری از این بدعت ها و اعمال ناشایست که باعث خشم خداوند جبّار می شود اجتناب ورزند.

تهیه و تنظیم: اُمور فرهنگی مسجد خواجه عزیز الله

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا