پیامبرانحضرت محمد(ص)صحابهمسابقاتمفتی نورالدین استوارهمقاله هامیلاد پیامبر صلی الله علیه و سلم

مفتی استواره (حفظه الله) مبحث گسترش اسلام در سال نهم هجری

گسترش اسلام
در سال نهم هجری ، زمانی که مکه به دست پیامبر اسلام فتح شد و بزرگترین قدرت عرب یعنی قریش در مقابل اسلام و پیامبر زانو زد و مهمترین شهر عرب یعنی مکه به دست پیامبر خدا و مسلمانان فتح شد.

گسترش اسلام در سال نهم هجری

همچنین جنگ پیامبر خدا در مقابل لشکر روم در جنگ تبوک بدون اینکه از این لشکر، ترسی داشته باشد ،در مقابل لشکر روم ایستادند و بعد از پیروزی در این جنگ ، نامه‌ هایی را به فرمانروایان بزرگ آن زمان فرستادند، که برخی از فرمانروایان آن زمان دعوت پیامبر را پذیرفتند و برخی دیگر مردد به قبول کرد بودند و برخی هم نامه های پیامبر اسلام را محترمانه جواب دادند و بعد از اینکه بزرگان قریش مسلمان شدند ، راه برای اسلام آوردن بقیه قبایل هموار شد و اسلام در دل کفار وارد شد و آنها حقانیت اسلام را قبول کردند.

خواندن مقالات زیر توصیه میشود

حکم اهدای اعضای بدن | ضرورت فهم احکام | مبحث تقدیر | احکام وضو | حکم تلاوت قرآن با موبایل

برخی از این قبایل هم به این فکر شدند که نزد پیامبر اسلام بیایند و از نزدیک ایشان را ملاقات کنند و سخنان او را گوش دهند و اگر این سخنان مورد قبول بود اسلام را قبول کنند.
لذا قبایل مختلفی به شهر مدینه و پیش پیامبر خدا (ص) می آمدند و پس از شنیدن سخنان پیامبر اسلام را قبول می کردند.
قبیله ی بنی طی ، بنی عامر و خیلی دیگر از قبایل از جمله قبایلی بودند که نزد پیامبر آمدند تا حرف پیامبر را بشنود.

پیامبر خدا از این قبایل به خوبی استقبال می کردند و آنها را مهمان تلقی می کردند و احکام و مسائل شرعی را برای آنها بیان می کردند و این که در سخنان خود می فرمودند که اسلام از ما چه چیزی میخواهد و ما را از چه چیزی نهی میکند.
همچنین فرصتی می شد که این قبایل در مدینه و در کنار صحابه بزرگوار و یاران پیامبر خدا زندگی کنند ، اخلاقیات ، معاملات و معاشرات صحابه را از نزدیک ببینند و این کار سبب میشد تا اسلام در دل این قبایل جای بگیرد.

خواندن مقالات زیر توصیه میشود

صاف یهود از منظر خدا و قرآن | رفتار پیامبر نسبت به قوم یهود | مدینه ی منوره | تفسیر سوره ی ماعون

از مهمترین این قبایل که به مدینه و نزد پیامبر خدا آمدند ، قبیله ی بنی ثقیف از شهر طائف بود.
زمانی که پیامبر خدا برای دعوت اسلام به این قبیله رفتند ، قبیله ی بنی ثقیف دعوت پیامبر را قبول نکردند و زمانی که قدرت پیامبر خدا و قدرت مسلمانان را دیدند خودشان به مدینه منوره آمدند.

پیامبر خدا از قبیله ی بنی ثقیف به گرمی استقبال کردند و شخصا از این قبیله پذیرایی کردند و محل اسکان این قبیله در نزدیکی مسجد النبی بود که از نزدیک نماز خواندن پیامبر و صحابه و تلاوت قرآن آنها و همچنین اخلاق صحابه و پیامبر را مشاهده می کردند و هدف پیامبر اسلام (ص) این بود که با نزدیک بودن این قلبیه به مسجد النبی اسلام در دل این افراد نفوذ کند.

بعد از چند روز که این قبیله از مدینه نزد بزرگان خودشان برگشتند و از اخلاقیات صحابه و تمام خوبی های اسلام را گفتند و این قبیله اسلام را قبول کردند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا