پیامبرانحجة الوداعحضرت محمد(ص)صحابهمفتی نورالدین استوارهمقاله ها

مفتی نورالدین استواره (حفظه الله) مبحث حجه الوداع

مبحث حجه الوداع

پیامبر خدا منابع شریعت در اینجا معرفی کردند که اگر من در میان شما نبودم و شما در رابطه با مسائل شرعی سوالی داشتید، می توانید به این دو تا منبع شریعت که قرآن و سنت هستند به این دو مراجعه بکنید و دستور شریعت رو در قبال مسائل از آنها از بین آیات و احادیث پیدا کنید.

سخنرانی دوم پیامبر خدا در ایام حج

سخنرانی دوم پیامبر خدا در ایام تشریق و بعد از انجام مناسک حج بود که در آنجا هم پیامبر خدا توصیه کردند که شما ظلم نکنید و ظلم بر شما حرام است.
ربائی که شما در دوران جاهلیت داشتید این کار منسوخ است و دستور اسلام و شریعت این است که شما در معاملات خودتان از رباع و سود پرهیز کنید و بعد از اینکه من از میان شما رفتم شما از اسلام برنگردید، شما کافر نشید و به دوران جاهلیت خودتان رجوع نکنید.
حقوق زنان را رعایت کنید، چرا که زنان در میان شما یک قشر ضعیف هستند ، حقوق آنها را کامل رعایت کنید و اگر کسی در دست شما امانتی دارد، آن امانت را به صاحب آن برگردانید و امانات را به طور کامل و صحیح و سالم به صاحبانشان برگردانید .

خواندن مقالات زیر توصیه میشود

فدیه نماز و روزه | تفسیر سوره ی کوثر | ادای سجده ی تلاوت | حکم سجده ی تلاو

مبحث حجه الوداع ( علما می فرمایند ):

در این سخنرانی ها درست است که به خاطر پیامبر خدا، صحابه بزرگوار و مسلمانانی بودند که در روز در خدمت پیامبر خدا حاضر بودند، اما در حقیقت مخاطب سخنرانی های پیامبر خدا و خطبه هایی که در حجة الوداع بیان کردند، همه امت اسلامی تا قیام قیامت است و تمام مسلمانانی که تا قیام قیامت می آیند و آنها پیروان پیامبر خدا و اسلام هستند، این دستورات برای همه آنها است.
بعد از اینکه پیامبر خدا مناسک حج را انجام دادند به طرف مدینه منوره حرکت کردند و در منطقه ای به نام غدیر خم در آنجا اتراق کردند و در رابطه با فضیلت حضرت علی سخنرانی را ایراد کردند و فرمودند:

مَن كُنتُ مَولاهُ فَعَلِيٌّ مَولاهُ

هر کسی که من دوست او هستم علی هم دوست اوست.

اللّٰهُمَّ وَالِ مَنْ وَالَاهُ وَ عَادِ مَنْ عَادَاهُ

پیامبر خدا دعا کردند که پروردگارا تو هم دوست بدار کسی را که علی را دوست دارد و دشمن باش با کسی که با علی دشمن است.

خواندن مقالات زیر توصیه میشود

رقت عيناى شوقاً | الله اسم اعظم خداوند | لبیک مشرکین عرب در حج | شرایط جایز بودن تیمم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا