تقدیرجبر و اختیارعقیدهمقاله هامولانا مکرمی

مولانا مکرمی (حفظه الله) مبحث تقدیر

همانطور که در مقاله های گذشته مباحث مختلفی را مطرح کردیم که مبحث تقدیر یکی از مهم‌ ترین مباحث اعتقادی است و در واقع این نکته را باید دانست که یکی از میدان های آزمایش بزرگ الهی نسبت به بندگان است که انسان با مبحث تقدیر و قضا و قدر الهی چگونه کنار میاد.

توجه داشته باشید که این امر بسیار مهم است که چطور با این مسئله کنار بیاییم و نوع تعامل ، اعتقاد و باور ما باید خالی از هر نوع شبهه ای باشد.
اگر در مبحث تقدیر برخی از شبهات را بپذیریم مطمئنا در حاکمیت الله و ان اراده ی خداوند ایراد و اشکال ایجاد میشود.
اگر در مبحث تقدیر شبهه ایجاد کنیم در ارتباط با خالقیت پروردگار نیز ایراد و اشکال ایجاد میشود که این خلاف عقیده ی توحید و خلاف عقیده اسلامی است.
لذا این مسئله یک میدان آزمایش بسیار بزرگ است که به نوع رفتار ما بستگی دارد و اینکه چطور رفتار می کنیم بستگی دارد.

مطالعه ی مقالات زیر توصیه میشود:

احترام به پدر و مادر | راهکار تحمل رنج و سختی | طریقه صحیح غسل | حکم اهدای اعضای بدن | ضرورت فهم احکام

مبحث تقدیر (سلیم و رضا)

مهمترین مسئله در قضا و قدر این است تسلیم و رضایت داشته باشیم.
ما باید آنچه را که پروردگار در رابطه با احکام فیصله کرده است تسلیم باشیم و همچنین آنچه را که خداوند برای ما مقدر کرده است راضی باشیم.
قطعا آن علم کامل الله و حکمت‌ های کامل الله قطعا تقاضا می‌کند که ما این را بپذیریم و راضی باشیم و معتقد باشیم که در ارتباط با بسیاری از قضایا و مسائلی که برای ما اتفاق میافتد پروردگار خیر ما را میخواهد و مطمئنا در انتها فیصله ی خیر خواهد داشت.

پیامبر اسلام میفرماید : ” ععَجَباً لأمْرِ الْمُؤْمِنِ إِنَّ أَمْرَهُ كُلَّهُ لَهُ خَيْرٌ “

حالت مومن شگفت انگیز است که در هر حال او برنده است و همه ی امور به خیر ( نفع ) او تمام میشود.
پس در زمان شادی شکرگزار پروردگار باشید و در زمان غم و ناراحتی صبر کنید راضی به رضای الله باشید ، که در هر دوی این احوال انسان مومن برنده است.
نکته ی مهمی که در این بین مشاهده می شود این است که انسان مومن هر شادی یا قضا و قدری که برای او اتفاق میافتد را از جانب الله میداند و همیشه حضور الله را حس میکند و در هر حال متوجه الله است پس همیشه شکر گذار الله است و در مقابل سختی ها صبر و استقامت راضی به رضای الله است.

داستان حضرت موسی و حضرت خضر علیه السلام در بحث تقدیر

همانطور که میدانید خضر علیه السلام در ابتدا به حضرت موسی می گوید باید صبر کنی اما حضرت موسی فکر میکند که این اتفاقات از روی بی عدالتی اتفاق میفاتد اما در انتها حضرت موسی متوجه میشود که همه ی اتفاقاتی که افتاده است از روی حکمت ها بود که این حکمتها برای حضرت موسی پوشیده بود به همین خاطر به آن اتفاقات اعتراض میکرد.

مطالعه ی مقالات زیر توصیه میشود:

حکم پذیرفتن دعوتی شخصی که کار و مال حرام دارد | احکام وضو | حکم تلاوت قرآن با موبایل | حضور خانمها در فضای مجازی

پس باید متوجه باشید بسیاری از اتفاقاتی که میافتد حکمت هایی دارد که برای ما نهفته است و با آنکه به حکمت آن اتفاق آگاه نیستیم باید تسلیم باشیم و راضی باشیم و مطمئنا در آن اتفاق یک خیر و مصلحت برای ما نهفته است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا