احکامپرسش و پاسخرد شبههمقاله ها

آیا قربانی‌ کردن ، ظلم در حق حیوانات است؟!

آیا قربانی‌کردن، ظلم در حق حیوانات است؟!

نزدیک به نیم میلیون گاو در طول ده سال گذشته به خاطر مسابقه گاوبازی و فقط برای سرگرمی و لذت بردن، توسط گاوبازان به شکلی وحشیانه و بی‌رحمانه کشته شده‌اند و تنها سهم غرب وحشی و به بهانه بازی‌های مردمی و ملی، سالانه ۴۰ هزار گاو است.

این جریمه در فرانسه و اسپانیا و پرتغال و به روش‌هایی دیگر در هند و ایالات متحده آمریکای تروریست و تانزانیا انجام می‌شود.

اما اسلام تعدی و ظلم بر حیوانات را حرام کرده است:

1. همه ما می‌دانیم که زنی به خاطر حبس و عذاب‌دادن گربه‌ای تا سر حد مرگ، وارد آتش جهنم شد.

2. مردی که تشنگی یک سگ را در بیابان برطرف کرد، به واسطه‌ی این عملش داخل بهشت شد.

3. خداوند منافع حیوانات که هدف خلقتشان است را بیان فرموده و ما را از شکنجه و کشتنِ غیر انسانی آنان بر حذر می‌دارد، و می‌فرماید:

وَالْأَنْعَامَ خَلَقَهَا لَكُمْ فِيهَا دِفْءٌ وَمَنَافِعُ وَمِنْهَا تَأْكُلُونَ – وَلَكُمْ فِيهَا جَمَالٌ حِينَ تُرِيحُونَ وَحِينَ تَسْرَحُونَ – وَتَحْمِلُ أَثْقَالَكُمْ إِلَى بَلَدٍ لَمْ تَكُونُوا بَالِغِيهِ إِلَّا بِشِقِّ الْأَنْفُسِ إِنَّ رَبَّكُمْ لَرَءُوفٌ رَحِيمٌ – وَالْخَيْلَ وَالْبِغَالَ وَالْحَمِيرَ لِتَرْكَبُوهَا وَزِينَةً وَيَخْلُقُ مَا لَا تَعْلَمُونَ [النحل / 8-5]
یعنی: و چهارپايان را براى شما آفريد در آنها براى شما [وسيله] گرم‌شدن و سودهايى است و از آنها می‌خوريد و در آنها براى شما زيبايى است آنگاه كه [آنها را] از چراگاه برمی‌‏گردانيد و هنگامى كه [آنها را] به چراگاه می‌‏بريد و بارهاى شما را به شهرى می‌‏برند كه جز با مشقت بدنها، به‌آنها نمی‌توانستيد برسيد. قطعا پروردگار شما رئوف و مهربان است. و اسبان و استران و خران را [آفريد] تا بر آنها سوار شويد و [براى شما] تجملى [باشد] و آنچه را نمی‌‏دانيد می‌‏آفريند.

4. از عبدالله بن عمر (رضی الله عنهما) روایت است که پیامبر (علیه الصلاة والسلام) کسی که حیوانی را مثله کند، لعنت کرده است. (یعنی گوش، بینی و یا عضوی از او را قطع می‌کند و یا به هر شکلی آزار فیزیکی به او وارد می‌کند)

5. اسلام ما را به رعایت حقوق حیوانات و عدم آزار و اذیت کردنشان، فراخوانده است. پیامبر (علیه الصلاة والسلام) می‌فرماید: «تقوای خدا را در مورد چهارپایان زبان‌بسته رعایت کنید و در حالى كه در حال صحت و سلامت هستند سوارشان شوید و یا از گوشتشان استفاده کنید.»

6. روایت است که اصحاب گفتند: ای رسول خدا! آیا در خدمت به حیوانات‌مان اجر و پاداشی وجود دارد؟ فرمودند: در [خدمت کردن به] هر جانداری برایتان اجر و پاداش دارد.

7. پیامبر خدا صلى الله علیه وسلم فرمودند: خداوند برخورد نیک بر هر چیز را واجب کرده، پس هر گاه حیوانی را کشتید، با حالتی درست و نیک کشتن را انجام دهید، و هر گاه خواستید حیوانی را ذبح نمایید، پس ذبح را به صورتی نیک انجام دهید و باید هر یک از شما کارد و چاقوی خود را تیز نماید و به حیوان راحتی برساند.

8. رسول الله صلى الله علیه وسلم به تیز نمودن چاقوها و پنهان کردن آن (چاقو یا حیوان ذبح شده) از حیوانات دیگر دستور داده است و هر گاه کسی از شما خواست حیوانی را ذبح نماید، پس زود این کار را انجام دهد.

البته با نزدیک‌شدن به عید قربان، افرادی که در تمام طول سال کباب، جوجه و کله‌پاچه و… می‌خوردند تبدیل به گیاه‌خوار می‌شوند و با حالتی روشنفکرانه از اسلام ایراد می‌گیرند!
از قتل‌عام حیوانات در جشنواره‌ها یا برای مصارف غربی‌ها ایراد نمی‌گیرند چون با تزریق افکار، اذهان مردم را اینگونه شکل داده‌اند که اروپایی‌ها بافرهنگ و متمدن هستند و آنها هرجنایتی انجام دهند آن‌را نادیده‌ می‌گیرند چون این اعمال را یک اروپایی بافرهنگ انجام می‌دهد پس اهمیت زیادی ندارد!!
اما هر عملی که مردم خاورمیانه (مخصوصا اسلام و مسلمانان) انجام دهند را نوعی تحجر و عقب‌ماندگی می‌دانند حتی اگر آن اعمال در تمام دنیا نیز عادی و رایج باشد!
و این شستشوی مغزی توده‌ی مردم، حاصل ده‌ها سال جنگ فکری و تلاش غرب با تمام رسانه‌های جمعی علیه اسلام است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا