حجة الوداعصحابهقرآنمفتی منصور عبدیمقاله ها

مفتی منصور عبدی (حفظه الله) مبحث فضیلت انس با قرآن

فضیلت انس با قرآن

الله تعالی برای هدایت بشریت و انسانیت کتاب الله و رجال الله را فرستاد و برای همه اقوام ،برای همه انبیا علیهم الصلاة و السلام، الله تعالی قانون نامه و منشور نامه زندگی و دستورالعمل زندگی در قالب کتاب

مثل :

تورات، انجیل، زبور و قرآن عظیم الشان نازل فرمودند و الله تعالی انبیا علیهم الصلاة و السلام را برای تبیین کلام خودش و سخن خودش فرستاد.

پروردگار می فرماید:

لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَکَّرُونَ
ما تو (پیامبر اکرم) را فرستادیم تا اینکه قرآن عظیم الشان را برای مردم تبیین کنی، شاید آنها در قرآن عظیم الشان تفکر کنند.
قرآن عظیم الشان و بسیار شگفت انگیزه است.
اگر ما خواسته باشیم، بدانیم که چقدر قرآن عظیم شان اهمیت دارد باید ببینیم که صاحب این کلام کیست و چه کسی این کلام را آورد است.
قرآن عظیم الشان کلام رب العالمین است ، کلام ذاتی است که همه ی مخلوقات را آفریده است و همه ی آنها را روزی میدهد و همه را محافظت میکند و بر همه سلطه است و با این کلام کل جهان را مدیریت میکند.
هر کسی و هر چیزی که با قرآن انس داشته باشد ، قرآن به این فرد عزت میدهد.

فضیلت انس با قرآن

بین فرشتگان مقرب پروردگار جبرئیل امین ، میکائیل ،اسرافیل ، عزرائیل و دیگر فرشته ها، همه این فرشتگان مقرب هستند ولی از بین همه ی این فرشته ها جبرئیل امین علیهم الصلاة و السلام که صاحب وحی است.
جبرئیل امین علیهم الصلاة و السلام واسطه ی بین خداوند متعال و رسول اکرم صلی الله علیه و سلم است و قرآن عظیم الشان توسط جبرئیل امین بر پیامبر اکرم نازل شده است.
لذا جبرئیل امین به واسطه ی وحی قرآن مقرب است.

قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ
وقتی که قرآن عظیم الشان بر قلب مطهر و مبارک حضرت رسول صلی الله علیه و سلم قرار میگیرد، آنحضرت صلی الله علیه وسلم، سید الکونین ، سید الاولین و الآخرین ، رحمت للعالمین و خاتم النبیین نام میگیرد.
یعنی همه انبیا همچون حلقه انگشتر هستند ولی حضرت رسول صلی الله علیه و سلم به واسطه کلام پروردگار که من قلب مطهر آن حضرت نازل میشود نگین انگشتر میشود.
همچنین مکانی که قرآن عظیم الشأن در آنجا نازل می شود بهترین مکان قرار می گیرد و بهترین نقطه عالم قرار میگیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا