پرسش و پاسخشفاعتعقیدهمقاله هامولانا مکرمی

مولانا مکرمی (حفظه الله) مبحث شفاعت برای اهل بهشت

شفاعت برای اهل بهشت

اونهایی که رفتن به بهشت الان دارای درجات هستن اونجا جایشان را انتخاب کردند همه رفتند باز هم اونجا نیاز به شفاعت های بعدی دارند. هر چند وارد بهشت هم شدند، شفاعتشون چیه؟ اینه که از یک درجه به درجه ی دیگه ارتقا پیدا کنند. بهشت صد درجه دارد، حالا بالاترین درجه اش فردوس هست که خداوند نصیب همه بکند.

اما به هر حال درجه بندی هست نسبت اعمال انسانها درسته وارد وارد بهشت شده، اما انبیا هم وارد بهشت شدند اما این کجا؟ انبیا کجا؟ این کجا؟ صحابه کجا این درجات تفاوتش وجود دارد و به برکت شفاعت شافعان ارتقا درجه اهل بهشت پیدا میکنند، و یکی از امتیازاتی که با شفاعت شافعان نصیب اهل بهشت میشود اینه که میتوانند در بهشت با اقوام و خویشان ، پدر،  مادر،  و دیگر وابستگان خودشون اونجا ملاقات داشته باشند.

آیه ی قرآن به این موضوع اشاره دارد:

رب العالمین میفرمایند (والَذِّیِنَ آمَنُوا اون کسانی که در دنیا ایمان داشتند واتَبَعَتهُم ذُرِیَتُهُم فی ایمانٍ فرزندان و ذریه اونهاهم آمدند تبعیت اونها از همین ایمانی که اونها داشتند همین راهشونو راه ایمانی شونو ادامه دادند، این کسان الحَقنا بِهِم ذُریِتُهم ما در بهشت،  در آخرت، ما ذریه اونها رو به آنها ملحق می کنیم، در کنارشون قرار میدیم ومااَلِفناهُم من عملهِم من شئ هیچ کاستی در عمل اونها ایجاد نخواهد شد.

لذا یکی از امتیازات بزرگی که شفاعت برای اهل بهشت و نیکوکاران دارند این است که در آخرت اون خویشاوندانی که اهل ایمان بودن ، اهل احسان بودن، خوبی بودن، اونها بالاخره بهم میرسند در آخرت باهم  ملاقات دارند.

مطالعه ی مقاله ها زیر توصیه میشود

مبارزه با شرک اکبر

اهمیت تقسیم ارث2 

صفت رحیم خداوند

اهمیت تقسیم ارث

اخلاق قرآنی

رقت عيناى شوقاً

لذا این مجموعه ی درجاتی بود و انواعی بود که علما برای شفاعت بیان کردند. لذا شفاعت از دیدگاه ما یکی از امتیازات بزرگ است برای اهل ایمان که هر کس منکر شفاعت بشود علما می فرمایند گفتار صحابه است و مفهوم احادیث رسول الله صلی الله وسلم که هر کس شفاعت را منکر بشود اون از اهل شفاعت نمیتواند باشد یعنی شفاعت نصیبش نمیشه و نمیتونه خودش هم شفاعت کند.

شفاعت برای اهل بهشت

لذا اگر شفاعت هم بکنه فلا تقبل من الشفاعه شفاعت از افرادی که منکر شفاعت هستند اون شفاعت قبول نمیشه. لذا ما امیدواریم رب العالمین در صحرای محشر ما در مورد شفاعت محمد رسول الله صلی الله وسلم قرار بده و در این هراس و هولی که وجود دارد و اون شرایط دشواری که هست شفاعت رسول الله صلی الله وسلم و دیگر شافعان که رب العالمین خودش میداند و به اونها اجازه میدهد نصیب همه من و شما بگرداند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا