رد شبههمقاله ها

آیات ابتدایی سوره ی مبارکه ی تحریم

شان نزول آیات ابتدایی سوره ی مبارکه ی تحریم چیست؟(«همبستری با ماریه قبطیه» یا «خوردن عسل؟»)

افرادی که در فضای مجازی فعالیت می کنند و به این مسائل علاقه دارند، می دانند اسلام ستیزان، از این آیات سواستفاده ی فراوانی نموده اند و ادعاهای نادرستی در مورد رسول اکرم (صلی الله علیه و سلم) مطرح نموده اند، لذا لازم است از جزئیات آن مطلع شویم و شان نزول و تفسیر واقعی آن را بیان نماییم.

الف)
ابتدا آیات مورد بررسی را مطالعه می نماییم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
به نام خداوند رحمتگر مهربان

🌺يا أَيُّهَا النَّبِيُّ لِمَ تُحَرِّمُ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ تَبْتَغِي مَرْضَاتَ أَزْوَاجِكَ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ🌺 ﴿۱﴾

اي پيامبر! چرا چيزي را كه خدا بر تو حلال كرده به خاطر جلب رضايت همسرانت بر خود حرام مي‏كني، و خداوند غفور و رحيم است.

🌺قدْ فَرَضَ اللَّهُ لَكُمْ تَحِلَّةَ أَيْمَانِكُمْ وَاللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ🌺 ﴿۲﴾

خداوند راه گشودن سوگندهايتان را (در اين گونه موارد) روشن ساخته و خداوند مولاي شماست و او عالم و حكيم است.

🌺وإِذْ أَسَرَّ النَّبِيُّ إِلَى بَعْضِ أَزْوَاجِهِ حَدِيثًا فَلَمَّا نَبَّأَتْ بِهِ وَأَظْهَرَهُ اللَّهُ عَلَيْهِ عَرَّفَ بَعْضَهُ وَأَعْرَضَ عَنْ بَعْضٍ فَلَمَّا نَبَّأَهَا بِهِ قَالَتْ مَنْ أَنْبَأَكَ هَذَا قَالَ نَبَّأَنِيَ الْعَلِيمُ الْخَبِيرُ🌺 ﴿۳﴾

به خاطر بياوريد هنگامي را كه پيامبر يكي از رازهاي خود را به بعضي از همسرانش گفت، ولي هنگامي كه وي آن را افشا كرد و خداوند پيامبرش را از آن آگاه ساخت قسمتي از آن را براي او بازگو كرد و از قسمت ديگر خودداري نمود هنگامي كه پيامبر همسرش را از آن خبر داد گفت چه كسي تو را از اين راز آگاه ساخته ؟ فرمود خداي عالم و آگاه مرا آگاه ساخت!

🌺إنْ تَتُوبَا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُمَا وَإِنْ تَظَاهَرَا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلَاهُ وَجِبْرِيلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمَلَائِكَةُ بَعْدَ ذَلِكَ ظَهِيرٌ🌺 ﴿۴﴾

اگر از كار خود توبه كنيد (به نفع شما است) زيرا دلهايتان از حق منحرف گشته و اگر بر ضد او دست به دست هم دهيد (كاري از پيش ‍ نخواهيد برد) زيرا خداوند ياور او است، و همچنين جبرئيل و مؤ منان صالح، و فرشتگان بعد از آنها پشتيبان او هستند.

🌺عسَى رَبُّهُ إِنْ طَلَّقَكُنَّ أَنْ يُبْدِلَهُ أَزْوَاجًا خَيْرًا مِنْكُنَّ مُسْلِمَاتٍ مُؤْمِنَاتٍ قَانِتَاتٍ تَائِبَاتٍ عَابِدَاتٍ سَائِحَاتٍ ثَيِّبَاتٍ وَأَبْكَارًا 🌺﴿۵﴾

اميد است اگر او شما را طلاق دهد پروردگارش بجاي شما همسراني بهتر براي او قرار دهد، همسراني مسلمان، مؤ من، متواضع، توبه كار، عابد، هجرت كننده زناني ثيبه و باكره.

سوره ی مبارکه ی تحریم

ب)

▪️در مورد آیات فوق دو شان نزول مطرح شده است، ابتدا آنها را مطالعه نماییم، پس از آن -ان شاء الله- بررسی های لازم را انجام خواهیم داد:

🔸-تفسیر اول (که خیلی مورد توجه اسلام ستیزان قرار گرفته است!):

« یک روز که پیامبر در خانه حفصه بود، حفصه از وی اجازه خواست تا به دیدار پدرش برود و پیامبر به وی اجازه داد. وقتی حفصه خانه را ترک کرد، پیامبر برای ماریه قبطی پیغام فرستاد تا به خانه حفصه بیاید و در انجا با وی خوابید و در این اثنا حفصه به خانه بازگشت و ماریه را در خانه ی خود با پیامبر دید، او همچنان در بیرون خانه ماند تا ماریه خانه را ترک کرد و انگاه وارد خانه شد و به پیامبر گفت دیدم چه کسی با تو در خانه بود، و در حال عصبانیت شدید به گریه افتاد و گفت : ای رسول الله، آنچه را که با من کردی، آنهم در روز مخصوص من و در خانه من و در رختخواب من با هیچکدام از زنان دیگرت نکردی، وقتی رسول الله حسودی را در صورت او دید گفت : آرام باش، او بر من حرام گردید به خاطر جلب رضایت تو و در روایتی گفت : آیا راضی میشوی اگر او را بر خود حرام گردانم و دیگر هرگز به او نزدیک نشوم؟ حفصه گفت : آری. پس پیامبر سوگند یاد کرد که دیگر به ماریه نزدیک نشود و او را بر خود حرام کرد. و در روایتی به حفصه گفت : آنچه را که با تو گفتم برای کسی بازگو مکن. ولی حفصه عایشه را از این موضوع مطلع ساخت و به او گفت : خداوند ما را از ماریه راحت نمود چون رسول الله او را بر خود حرام کرد و ….»

سیره حلبی جلد 3 برگهای 314 و 315
تفسير طبرى ، ج 23 ص 86

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا