تفسیرسوره حجراتمفتی منصور عبدیمقاله ها

تفسیر سوره حجرات دلیل قباحت و زشت بودن غیبت

زشت بودن غیبت

در حدیث صحیح حضرت رسول صلی الله علیه و سلم فرمودند: “لا تجسسوا ولا تحسسوا ولا تنابزوا و لا تدابروا و کونوا عبادالله اخوانا” ای امت من، مسلمان ها، مومنین جاسوسی یکدیگر را نکنید. دنبال تفحص نباشید، “ولا تنابزوا” به یکدیگر خشم نکنید و لا تدابروا به یکدیگر پشت نکنید. و کونوا عباد الله اخوانا شما بندگان خدا باشید و ای بندگان خدا با هم برادر باشید. “انما المومنون اخوه” برادر مسلمان سعی نمی کند از برادر مسلمان خودش جاسوسی کند. یا اینکه از برادر خودش تنفر نداشته باشد. یا اینکه غیبت نکنید، که این مطلب زشت بودن غیبت را می فهماند.

پس برادر باید پشتوانه برادر خودش باشد. مورد دیگری که از آن منع گشته ایم و اگر اجتناب نکنیم و پرهیز نکنیم، سبب نفرت در جامعه می شود و سبب می شود بین مسلمان ها کدورتی ایجاد شود و آن اخوت و صمیمیت از بین برود این مورد غیبت است. الله تعالی می فرماید: “و لا یغتب بعضکم بعضا” بعضی از شما پشت سر بعضی دیگر غیبت نکند. “اأَیحِبُ أَحَدُکمْ أَن یأْکلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیتاً” مومنین از ظن بد پرهیز کنید. “وَلَا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضًا” غیبت نکنید. “أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ” آیا دوست دارید یکی از شما “یأْکلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیتاً” بخورد گوشت برادرش، آن هم در حالی که برادرش مرده باشد.

قباحت و زشت بودن غیبت

این قباحت و زشتی غیبت است. یعنی غیبت اینقدر زشت است و اینقدر بد است، که الله تعالی تمثیل می‌ کند فردی که صاحب غیبت میشود و فردی که مرتکب غیبت می شود. گویا که گوشت برادر خودش را، آن هم برادری که مرده است، گوشتش را می‌ خورد. “فَكَرِهْتُمُوهُ” پس شما آن را ناپسند بدارید. کسی گوشت برادر مسلمان خودش رو بخورد مطمئنا شما زشت تلقی می کنید. لذا غیبت هم همین طور زشت و خطرناک است. “و اتَّقُوا اللَّهَ” نسخه عمل چیست؟ تقوای الهی است، اگر تقوا الهی و خشیت الهی در قلب انسان موجب بزند و پدیدار شود، قطعاً انسان غیبت برادر مسلمان خودش را نمی کند و انسان به اوامر الله تعالی التماس می کند و چنگ می زند.

خواندن مقالات زیر توصیه میشود

افراد مادی نگر

تفسیر سوره ی حمد

ایمان به رستاخیز و جهان آخرت

لزوم بعثت انبیا

حکم پذیرفتن دعوتی شخصی که کار و مال حرام دارد

ایمان به انبیا و رسول الله

صفت تواب بودن خداوند

“إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحِيمٌ” ترغیب توبه است. الله تعالی می خواهد بندگان خودش را تشویق بکند، اگر شما نسبت به برادر مسلمان خود مرتکب سوء ظن شدید، اگر شما باز هم نسبت به برادر مسلمان تجسس کردید، اگر نعوذ بالله مرتکب غیبت شدید. باز هم “وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحِيمٌ” باز هم راه توبه باز است راه ندامت باز است، راه استغفار باز است. قطعا الله تعالی بسیار توبه پذیر است. صد بار اگر توبه شکستی باز آی … هر آنچه هستی باز آی گر گبر و یهود و بت پرستی باز آی … این درگه ما درگه نومیدی نیست صد بار اگر توبه شکستی باز آی…

اینجا شاعر گفته صد بار، ولی اگر هر چند که در طول زندگی انسان گناه کرده است میتواند توبه کند. البته انسان نباید جسارت داشته باشد و نباید گناه کند. اما الله تعالی می‌ فرماید هر چند که شما گناه کرده باشید، باز هم برگردید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا