احکامطلاقطلاق بائنطلاق رجعیطلاق مغلضهمفتی وظیفهمقاله هامهریه

حکم شوهری که دروغ میگوید طلاق نداده ام

حکم شوهر

مسائل دیانت در طلاق که خود فرد می داند و الله و برخی دیگر از مسائل طلاق باید به صورت قضایی حل شود که زن و مرد باید به دادگاه بروند. مثلا فردی سه مرتبه جداگانه به خانمش می گوید تو طلاقی تو طلاقی تو طلاقی.

نکته:

اگر بعد از عقد هنوز همبستری صورت نگرفته یا خلوت صحیح انجام نشده، اینجا اگر مرد، خانم خودش رو سه تا طلاق با سه جمله جداگانه داد، اینجا فقط با جمله اول یک طلاق بائن صورت میگیرد و طلاق دوم و سوم لغو میشود.

اگر شخصی خانم خودش را سه مرتبه جداگانه طلاق داد، حالا اینجا یک مسئله‌ای هست، که این فرد قسم میخورد که من با اولین کلمه نیت طلاق رو داشتم و ولی با دومی و سومی نیت طلاق جداگانه ای نداشتم بلکه تاکید همان طلاق اول بود.

مثال:

شما لیوانی را برمیدارید و بعد میگویید لیوان را برداشتم، لیوان را برداشتم، لیوان را برداشتم، پس سه مرتبه گفته اید که لیوان را برداشتم.

حال سوال اینجاست:

آیا شما 3 مرتبه لیوان را برداشته اید یا 1 مرتبه؟ در حقیقت شما 1 مرتبه لیوان را برداشته اید و بار دوم و سوم به عنوان تاکید برای برداشتن لیوان است.

لذا با توجه به این مثال اگر فردی خانم خودش رو با سه جمله جداگانه طلاق داد بعد حاضر شد که قسم بخورد که من از طلاق اولی نیت طلاق رو داشتم ولی دوم و سوم طلاق جداگانه نبود فقط همان طلاق اول را تاکید کردم، در اینجا دیانتا یک طلاق واقع میشود.

مطالعه مقالات زیر توصیه میشود

قربانی این حیوانات جایز نیست

شروط شفاعت

شفاعت برای اهل بهشت

انواع شفاعت

وظایف ملائکه نسبت به انسانها

تفسیر سوره ی حجرات آیه ی 2

ولی اگر همین قضیه به دادسرا کشیده شد و زن مدعی شد که شوهر من را سه طلاق جداگانه داده که در این حالت روال قضایی دادگاه طی میشود و حکم شوهر یا زن در دادگاه مشخص میشود.

در اینجا خانم باید برای اثبات حرف خودش شاهد بیاورد، خانم حتی میتواند به عنوان شاهد پدر یا برادران خودش را حاضر کند.

حکم شوهر به دروغ میگوید طلاق نداده ام

اما در صورتی که خانم شاهد نداشت اینجا از مرد می پرسند که آیا این الفاظ را گفته ای؟

در اینجا اگر شوهر حاضر شد به دروغ قسم بخورد که من این الفاظ را نگفتم اینجا به نفع شوهر دادگاه تمام میشود و هیچ راهی برای خانم برای جدا شدن نبود اینجا برای زن گناهی نیست و گناه برای مرد است.

ولی اگر اینجا شوهر در صورتی که خانم شاهد ندارد از قسم خوردن سر باز زد و انکار کرد در اینجا دادگاه به نفع خانم رای میدهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا