سخنرانی

سخنرانی مولانا محمد درشته پیرامون حوادث اخیر فلسطین

1402/08/05

مولوی محمد درشته مدیریت مجموعه خواجه عزیز الله سخنران مراسم نماز جمعه نیل‌شهر بودند. متن سخنرانی ایشان در ادامه تقدیم حضورتان خواهد شد.

اسلام به انسان ارزش و جایگاه می‌دهد.

مولوی درشته در ابتدا در رابطه با اهمیت ایمان و جهاد در راه خدا مطالبی ایراد فرمودند و گفتند:
ایمان صحابه بزرگوار به حدی رسیده بود که به الله رسیده بودند و از ملامت هیچ ملامت کننده‌ای واهمه‌ و ترسی نداشتند.
این نعمت اسلام و ایمان است که انسان‌ها را به اوج عزت و سربلندی می‌رساند و انسان را قیمت و ارزش می‌دهد.

تجارت سودمندی که خداوند به انسان پیشنهاد میکند.

الله متعال می‌فرماید یاایها الذین آمنو هل ادلکم علی تجارة تنجیکم من عذاب الیم.
ای اهل ایمان آیا شما را به تجارتی راهنمایی کنم که شما را از عذاب دردناک نجات دهد؟ ایمان به خدا و رسول بیاورید و در راه او جهاد کنید.
این عبادت و تجارت سودمند شما را از عذاب‌های بزرگ الهی نجات میدهد شما را به درگاه رب العالمین نزدیک می‌کند شما را بنده‌ی خالص و مخلص الله تعالی می‌گرداند.
ایمان مستحکم و راسخ به رب‌العالمین ایمانی است که شما را به تزلزل در نیاورد در مقابل مشرکین، در مقابل کفار، در مقابل ظالمان و ستمکاران دنیا شما را به تزلزل در نیاورد این گونه ایمان همانند ایمان مسلمانان صدر اسلام یعنی صحابه بزرگوار است.

جهاد در راه خداوند از بهترین اعمال است.

مدیریت مجموعه خواجه عزیز الله فرمودند:
دومین عمل جهاد در راه خدا است، جهاد با مال و جان
جهاد از جمله اعمال و صفاتی است که فواید بیشماری دارد.
اگر این دو عمل ایمان و جهاد را انجام دهید سود زیادی خواهید کرد و کمترین سود آن این است که از عذاب الهی در امان خواهید بود.
بنابراین یکی از صفاتی که باعث عزت و سربلندی اهل ایمان و اهل اسلام خواهد بود جهاد در راه الله است. حضرت رسول صلی الله علیه و سلم فرمودند الجهاد ماض الی یوم القیامه جهاد همیشه وجود دارد و هیچ گاه تعطیلی ندارد.

شکل های جهاد در هر زمان متفاوت بوده است
مولوی درشته فرمودند:

از زمان پیامبر تا الان جهاد بوده اما با اشکال و ابزار متفاوت. یک زمانی جهاد با شمشیر بود. یک زمانی جهاد با مال ضروری و لازم بود. یک زمانی جهاد با قلم یا جهاد با بیان.
نوعیت جهاد در هر زمان متفاوت بوده است کسی نمی‌تواند اصل جهاد را منکر شود اگر ما نگاهی گذرا به قرآن عظیم الشان داشته باشیم و قرآن را مورد مطالعه قرار بدهیم فکر می‌کنم بیش‌از ۴۶۰ آیه در قرآن در مورد جهاد است و احادیث زیادی هم در این زمینه داریم در یک حدیث پیغمبر علیه الصلاه و السلام فرمود کسی که محبت جهان در دل او نباشد بوی نفاق در این انسان است.
یعنی باید این انگیزه در دل انسان مسلمان و جوان مسلمان باشد که اگر یک زمانی نیاز به حضور فیزیکی من در میادین جهاد بود حاضر شوم.

جهاد فلسطین، جهاد واقعی است

مسئول امور مکاتب شهرستان تربت جام در تبیین موضوع فلسطین فرمودند:
امروزه واقعا انسان می تواند به واقعیت جهاد پی ببرد جهاد مسلمانان فلسطین جهادی است که عملا انسان جهاد واقعی را با چشم سر می‌بیند که در مقابل کفار و در مقابل یهود چطور زن و مرد سینه سپر کردند.
مسلمانان فلسطین شب و روز در مقابل کفار برای حفاظت قبله اول مسلمین که وظیفه‌ی هر مسلمان در اطراف و اکناف دنیا است در حال جهاد هستند.
حفاظت از قبله اول وظیفه همه مسلمانان است که این وظیفه را یک عده اندک انجام میدهند.
جهادی که در یک طرف آن ابرقدرت های دنیا هستند و در طرف مقابل تعداد اندکی مسلمان. زمانی که در فضای مجازی نگاه می‌کنیم کودکان و نوجوانان و جوانان مسلمانی که ناجوانمردانه در زیر بمب ها به شهادت می‌رسند قلب هر انسان آزاده ای را به درد می آورد.


جهادی که یک جنگ یک طرفه است در یک طرف آن تمام قدرت های جهان است و جالب است که خود را حق به جانب میدانند. یک زمانی رییس جمهور اسراییل در سازمان بین‌الملل سخنرانی‌کرد برای حملات خود بر مردم مظلوم فلسطین دلیل آورد که چرا ما داریم بر فلسطینی‌ها بمب می‌ریزیم چرا داریم آن‌ها را با اسلحه می‌کشیم چقدر متاسفانه با نگاهی کوتاه، با تفکر و عقلی ناقص در جایگاه ریاست جمهوری یک دلیل سست و دور از عقلانیت و منطق می‌آورد.
حالا دلیلش را ببینید در سازمان بین‌الملل با خود یک آجر و سنگی آورده بود روی میز خود گذاشته بود و می‌گفت چون فلسطینی‌ها ما را با سنگ می‌زنند ما هم آن ها را میکشیم.

واقعیت جنگ در فلسطین

همین بچه یهودی‌هایی که بر فلسطینی‌ها حمله میکنند و موشک ها و بمب های خود را بر سر آن ها میریزند یک زمانی دولت ها و حکومت های دنیا این ها را بیرون کردند و این ها با خواهش و تمنا گفتند که به ما زمین بدهید که ما در کنار شما زندگی کنیم همین ها امروز زندگی رو برای فلسطینی‌ها تلخ کرده اند. زمین های همین مردم را غصب کرده و هر روز به دنبال گسترش این جنایت و زورگیری خود هستند.

با شما اخبار را می‌شنویم چه ظلم‌هایی میشود آیا سکوت در مقابل چنین جنایت‌هایی درست است ؟
امروز واقعا مسلمانان فلسطین و غزه امتحان و آزمایش سختی میشوند کسانی که هر شب و روز تعدادی از عزیزان خود را از دست می‌دهند.

زلزله اخیر هرات افغانستان آزمایشی برای این مردم بود.
ایشان در رابطه با زلزله افغانستان و کمک های مردمی مردم تربت جام و حومه فرمودند:

در همین بحبوحه جنگ فلسطین یک امتحان دیگری مسلمانان افغانستان شدند که همه‌ی من و شما شاهد این داستان بودیم متاسفانه هزاران نفر در زلزله‌ای که در شهر هرات و اطراف هرات آمد شهیدشدند در بین این شهدا که اکثرا اطفال بود کودکان معصوم و بی گناه بود زنان و مردان مسلمان‌ در زیر آوارها شهید شدند.
حرکت جهادی مردم تربت جام و حومه قابل قدر است

ولی انسان‌های با ایمان سکوت نکردند و بی تفاوت نبودند بلکه با مال و با جان ان‌ها را حمایت کردند دیدیم که الحمدالله در شهرستان تربت جام حرکت جهادی و بشردوستانه صورت گرفت بسیار قابل قدر و قابل تقدیر است مردم شهرستان تربت جام و شهرهای اطراف و مناطق اطراف تربت جام حرکت بسیار زیبایی ر انجام دادند که مردم دین دوست و نوع دوست نیل آباد هم الحمدالله در این قضیه تلاش کردند و کمک قابل توجه و شایان ذکری انجام دادند شما مردم عزیز نشان دادید و ثابت کردید که اگر جایی نیاز به جهاد مالی باشد شما ایستاده اید و ایمان شما این را ثابت کرده که اگر یک زمانی نیاز به حضور ما در میادین جهاد باشد ما ایستاده ایم آرزوی ما هست که در کنار برادران خود در غزه جهاد کنیم.


احسنت بر شما ملت تبریک باد بر شما مردم خصوصا مردم شهر نیلشهر واقعا سنگ تمام گذاشتند من به عنوان خادم علما در گوشه‌ای از شهر که بودم و خدمت جمع‌آوری کمک‌ها بر عهده‌ی بنده و مجموعه‌ خواجه عزیز الله بود اولا نهایت تشکر دارم از همه‌ی اقشار مردم خصوصا علما و ایمه جمعه و جماعت در سطح شهرستان تربت جام و حومه که مجموعه‌ی عزیزالله را مورد اعتماد خود قرار دادند الحمدلله تمام کمک‌های مالی شما توسط افرادی که به نمایندگی از سوی شما مشخص شده بود با همکاری مسیولین عزیز شهرستان تربت جام و تایباد از مرز عبور کردند و از تربت جام ماهیئتی همراه این وسایل و کمک‌ها فرستادیم که در راس این هیات عالم عزیز و بزرگوار امام جمعه‌ی محترم نیل‌شهر جناب مولانا رمضانی بود
بنده هم دوست داشتم بروم ولی متاسفانه گذرنامه نداشتم و توفیق نشد همراه این عزیزان باشم.
تشکر می‌کنم از این عزیزان که لطف کردند و تشریف بردند و با وجود این که زلزله ها ادامه داشت و منطقه پرخطر بود اما تا زمان تحویل کمک ها و امانت های شما مردم عزیز در افغانستان ماندند خداوند جزای خیر عنایت فرماید.

کمک های مردم شهرستان و حومه قابل قدر است. ما پیام تقدیری تنظیم کردیم و به همه نماز جمعه ها ارسال کردیم تا برای مردم قرائت شود اما برای تقدیر از شما مردم نیل‌شهر و جناب مولانا رمضانی شخصاً بر خود لازم دانستم و خدمت شما آمدم
خداوند متعال از همه شما قبول بفرماید و قدس عزیز را آزاد فرماید و مردم فلسطین و غزه را در این نبرد پیروز بگرداند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا