پیامبرانحضرت محمد(ص)صحابهمفتی نورالدین استوارهمقاله ها

مفتی نورالدین استواره (حفظه الله) مبحث جنگ تبوک

جنگ تبوک
این جنگ رویارویی پیامبر اسلام با روم که بزرگترین قدرت زمان ایشان بود.
مردم عرب حتی در خواب و خیال خودشان هم جنگ با رومیان را نمی دیدند که با رومیان ها در جنگ باشند و تصور این جنگ هم برای مردم عرب و مردم جزیره العرب سخت بود.
جنگ تبوک یک جنگ مهم در تاریخ اسلام است ، چرا که این جنگ رعب و وحشت را از سپاه اسلام در دل کفار و در دل مشرکین انداخت و کسانی که حتی گمان نمی کردند که مسلمانان بتوانند در جزیره العرب تبدیل به یک قدرت شوند در مقابل ابرقدرت‌ آن زمان یعنی روم قیام کردند و برای جنگیدن با سربازان رومی حتی از جزیره العرب ها خارج شدند.

خواندن مقالات زیر توصیه میشود

افراد مادی نگر | تفسیر سوره ی حمد | ایمان به رستاخیز و جهان آخرت | لزوم بعثت انبیا

سبب به وقوع پیوستن غزوه تبوک چه بود؟

علما چندین نظر را بیان کردند،
اولین سببی که برای جنگ تبوک بیان شد این هست که تجاری که از سرزمین روم به جزیره العرب آمده بودند و وارد مدینه منوره شده بودند،
نزد پیامبر خدا آمدند و به ایشان گفتند که رومی ها باخبر شدند که شما الان در جزیره العرب تبدیل به قدرت اول شدید و همه آن قبایل بزرگ جزیره العرب شکست دادید و قدرت اول در جزیره العرب شما هستند.
لذا رومی ها تصمیم دارند که با شما وارد جنگ شوند و رومی ها می خواهند قبل از اینکه شما از جزیره العرب خارج نشدید شما را در اینجا سرکوب کنند.
وقتی پیامبر خدا این اخبار را شنیدند ، فرمودند قبل از اینکه سربازان رومی وارد جزیره العرب شوند ما باید به استقبال آنها برویم.

خواندن مقالات زیر توصیه میشود

حکم خرید و فروش طلا به صورت قرضی | سبک های زندگی از نظر قرآن | نجاست غلیظه

جنگ تبوک

لذا سپاه اسلام را آماده کردند و برای جنگ با رومیان از جزیره العرب خارج شدند.
برخی دیگر از علما گفتند که پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم جدایی از اینکه لشکر روم قرار بود که به جنگ با پیامبر خدا بیاید،
پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم قصد داشت تا اینکه قدرت سپاه اسلام را به رخ عربهای مسیحی و غیر مسلمان بکشد و به نوعی آنها را بترساند تا اینکه کافران هیچ وقت قصد شوم علیه مسلمانان و علیه پیامبر اسلام نداشته باشند.
لذا برای اینکه این ترس و رعب از مسلمان را در دل کافران بیاندازد به قصد جنگ با رومیان حرکت کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا