احکامتیممرد شبههمفتی وظیفهمقاله هاوضو

تیمم زدن در این شرایط حتی اگر آب باشد ایراد ندارد

باورهای اشتباه

یکی از باورهای غلط و اشتباه در رابطه با طهارت این است که مردم تصور می‌کنند اگر کسی بدنش به سگ یا گربه بخورد، بدن یا لباس فرد نجس میشود. باور اشتباه دیگر این است که اگر عرق سگ به لباس فرد اصابت کنه این لباس نجس میشود. لذا باید بگویم ان باورها اشتباه است.

تا وقتی که آب دهان سگ یا نجاست دیگری که بر روی بدن سگ باشد، به بدن یا لباس فرد اصابت نکند، یا از آن ظرفی که سگ از آن آب میخورد تا این اتفاق نیافتد آن سگ نجس نیست.

لذا اگر گاهی وقتا داخل خانه‌ ها بعضی از گربه ها خانگی هستند و دور انسان دور می زنند و خودشان را به لباس یا بدن انسان می‌مالنند یا اینکه بعضی از سگ ها در بعضی از خانه ها همینطور هستند و خودشان را به انسان می زنند به خودش را به بدن انسان می مالند، این کار باعث نجاست بدن یا لباس نمی شود.

نکته دیگر و غلط در رابطه با این هست که بعضی ها فکر می‌کنند برای تلاوت قرآن حتماً باید وضو داشت و اگر کسی وضو نداشته باشد، نمیتواند قرآن تلاوت کند یا نمی تواند ذکر و اذکار رو بگوید.

مطالعه ی مقاله های زیر توصیه میشود

سبک های زندگی از نظر قرآن 

نجاست غلیظه

جبر و اختیار در اعمال انسان

اختیار و جبر در انواع زندگی ها

شرک اصغر

 مبحث شرک اصغر

بعضی از اعمال مانند تلاوت قرآن بدون وضو درست است و اشکالی ندارد. البته دست زدن به قرآن نیاز به وضو دارد. پس اگر کسی بدون وضو و بدون دست زدن به قرآن بخواهد تلاوت کند، در اینجا وضو گرفتن لازم نیست.

یا اینکه اگر کسی بخواهد ذکر کند یا کسی بخواهد درود بر آن حضرت صلی الله علیه و سلم بفرستد، برای اینطور کارهایی وضو گرفتن لازم نیست. 

تصور اشتباه دیگر این است که:

برخی تصور می‌کنند در جایی تیمم گرفتن درست است که آب نباشد که باید بگویم این گونه نیست. گاهی وقت ها آب هست، ولی فرد امکان دستیابی به آب را ندارد.

ممکن است فرد داخل بیابان باشد و آب داخل چاه باشد ولی طنابی نیست که فرد بتواند از چاه آب بکشد. یا اینکه آب در جایی هست که درنده ای هست یا دشمنی هست که این فرد اگر از آن منطقه آب استفاده کند آسیب میبیند.

همچنین بعضی از اعمال اعمال نفلی هستند که حتی نیازی به وضو هم نیست.

 مثلاً کسی میخواهد وارد مسجدی بشود یا کسی میخواهد کتب علمی یا کتب حدیث را دست بزند. در این مواقع با وجود بودن آب، فرد امکان تیمم زدن را دارد. پس لازمه ی تیمم زدن نبود آب نیست  نیاز به وضو گرفتن نیست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا