غسلمفتی وظیفهمقاله ها

بعد از تزریق اسپرم مرد غسل لازم نیست!

قرآن کتابی است که اگر فرد تکرار نکند یا نشنود به مرور زمان فراموش می کند. لذا آن خانمی که حافظ قرآن است، در ایامی که عادت نیستند، می توانند حفظ کنند و تلاوت کنند و این کار مشکلی ندارد. ولی در ایام عادت، خانمها می توانند قرآن را گوش کنند، حالا به وسیله موبایل، نرم افزارهای داخل موبایل یا این که از نوار گوش کنند یا اینکه فردی در کنار آن ها قرآن را تلاوت کند و آنها به قرآن گوش دهند.

همچنین فردی دیگر می تواند قرآن را برای آنها ورق بزند، یا این که آن ها می توانند به وسیله پارچه ای که به بدن آن ها متصل نیست قرآن را ورق بزنند. در مقالات قبل اشاره شد که اگر از دست کش، آستین یا حتی دامن برای ورق زدن قرآن استفاده کنید این کار درست نیست. ولی اگر یک پارچه یا دستمالی است می توانند آن را بردارند و با آن ورق بزنند و نگاه کنند، نه این که قرآن را بخوانند.

نکته ی مهم:

خانمی که عادت ماهانه است، صرفا اجازه دارد قرآن را نگاه کند، اجازه دارد در دلش بخواند، لب هایش تکان نخورد و صدای خودش را نشنود و این که از دیگران بشنود، این موارد مشکلی ندارد، ولی تلاوت برای آنها درست نیست و ناجایز است و دست زدن به قرآن در حالی که جلدش از قرآن جدا نیست، باز هم ناجایز است.

آن دختر خانم هایی که امتحان دارند، پس ضرورتی این جا پیش می آید، خوب در اینجا وقت امتحان دست آن ها نیست، پس بهترین راه این است که اگر امکانش باشد، کسی دیگر کنار آن ها بنشیند و به آن ها بگوید و آن ها بنویسند.

اگر این امکان نباشد، یک کاغذ یا چیز دیگری زیر دستشان بگذارند، به گونه ای که اتصال آن ها با برگه امتحانی که می خواهد آیات قرآن را بنویسد، فقط همان خودکار باشد یا همان قلم باشد، بعد آن آیات را کلمه به کلمه با وقفه بنویسد، خوب این هم راهکاری است برای این طور خانم هایی که آن ها مبتلا به عادت ماهانه می شوند.

مطالعه موارد زیر توصیه میشود

نماز فرد مریض

فدیه نماز و روزه

تفسیر سوره ی کوثر

ادای سجده ی تلاوت

حکم سجده ی تلاوت

ویژگیهای انبیا الهی

مورد دیگر در مورد خانم هایی است که اگر تکرر ادرار دارند یا اینکه حیض یا استحاضه زیاد می آید، آیا این فرد میتواند از دارو استفاده کند؟
آیا در صورتی که از دارو استفاده کرد و خونریزی از بین رفت آیا می تواند نماز خودش را بخواند؟
یا اینکه اگر در ماه مبارک رمضان بود میتواند روزه خودش را بگیرد؟

پاسخ به تمامی سوالهای بالا بله است.

در صورتی که استفاده کردن از دارو برای صحت و سلامتی فرد مضر نباشد، این فرد می تواند از دارو استفاده کند و وقتی که خونش بند آمد یا تکرر ادرار بند آمد، این فرد می تواند وضو بگیرد و عبادات خودش را انجام دهد.

تزریق منی مرد به رحم زن با آمپول

گاهی وقتا اتفاق میافته زن ها نیاز به پیدا می کند پیش پزشک زن بروند و معاینه داخلی انجام بدهند یا گاهی تزریق اسپرم مرد با آمپول به رحم آنها اتفاق می افتد. آیا در چنین شرایطی برا زنها غسل واجب میشود؟
در صورت معاینه داخلی یا در صورتی که اسپرم مرد به رحم زن تزریق می شود، غسل لازم نیست.
اما اگر فرد روزه باشد برای روزه باید بگویم که:

اگر دست یا وسیله ی معاینه پزشک خشک باشد، روزه باطل نمی شود اما اگر دست یا وسیله ی معاینه خیس باشد روزه باطل میشود. همچنین در صورت تزریق اسپرم مرد با آمپول روزه باطل میشود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا