شفاعتعقیدهمقاله هامولانا مکرمی

مولانا مکرمی (حفظه الله) مبحث انواع شفاعت

انواع شفاعت

شفاعت در مورد چه کسانیست؟

انواع شفاعت را علما بیان کردن در واقع هشت نوع شفاعت رو علما در خلال بحث هاشون در کتاب های اعتقادی بیان میکنند.

شفاعت عظمی

این شفاعت بزرگ در در صحرای محشر انجام می گیرد، این شفاعت عظما برای تمام کسانیست که در صحرای محشر حضور دارند. چه مومن، چه غیر مومن چه مسلمان، چه غیر مسلمان ،همه ی انسانها از ابتدای دنیا تا انتهای دنیا و این شفاعت در ارتباط با همه هست که اون حول و هراس و وحشت و شرایط دشواری که بر صحرای محشر حاکم است .

شفاعت محمد رسول الله صلی الله وسلم صورت میگیرد تا اون شرایط برای همه ی آسان بشود. در کنار مسلمین، کفار هم هستند غیر مسلمان ها هم هستند و اینا همه مشمول این شفاعت قرار میگیرن تا اون سختی صحرای محشر برای همه آسان شود.

در حدیث داریم وقتی که صحرای محشر اتفاق میفته همه جمع میشوند، خورشید بالای سر همه قرار میگیرد با اون گرما و با اون نزدیکی که بالای سر انسان ها هست و اینها همه غرق عرق شان میشوند، غرق گناه شان بعضی ها تا قوزک پا بعضی ها تا زانو بعضی ها تا کمر،  بعضی ها تا سینه ، بعضی ها هم تا دهان،  و همین طور غرق عرقشون میشوند.

مطالعه ی مقاله های زیر توصیه میشود

الله اسم اعظم خداوند

لبیک مشرکین عرب در حج 

شرایط جایز بودن تیمم

اوراد و اذکار نماز

احکام و سنتهای وضو

تفسیر سوره ی قریش

مولانا مکرمی (حفظه الله) مبحث انواع شفاعت

اینجا هست که انسان ها به فکر میافتند ،دنبال کسی باشیم که بیاد شفاعت ما رو بکند تا رب العالمین بر ما آسان بگیرد و اینها میروند دست به دامن حضرت آدم میشوند، حضرت آدم میگه من نمیتوانم اینجا شفاعت بکنم، بعد انسانها به سراغ حضرت حضرت نوح میروند و حضرت نوح هم میگوید کار من نیست و برید پیش حضرت موسی، میرن دست به دامن حضرت موسی میشوند، حضرت موسی میگه کار من نیست به حضرت عیسی مراجعه کنید.

انواع شفاعت

حضرت عیسی علیه صلاه و سلام هم میگه کار من نیست برید دست دامن حضرت محمد رسول الله شوید. وقتی آن ها میان و به رسول الله صلی علیه وسلم رجوع میکنند و ایشان میگوید بله،  ها انا لذلک این کار مال من است. رسول الله صلی علیه وسلم در زیر عرش الهی به سجده میافته و ثنای رب العالمین رو میگوید تا اینکه اذن و اجازه ی شفاعت برای محمد رسول الله صادر میشود و اینجا میاد برای تمام انسانها همونجا شفاعت میکند.

این رحمت للعالمین که هست،  هم در این دنیا فکرش،  شریعتش و اون چیزی که آورده همه رحمت برای کل جهان است و این رحمتش حتی شامل همین کفاری که دشمنان رسول الله صلی وسلم هستن شامل اونها هم میشود، که اون شرایط دشوار بر اون تخفیف حاصل میشه و سبک میشود.

شفاعت وسطی

شفاعت متوسط این شفاعت برای دخول بهشت است برای کسانی که از پل صراط بگذرند، از پل صراط گذر کردن، گذشته اند اما بازم بالاخره یک سری مشکلاتی در اعمالشون وجود دارد، آنهایی که مثلا رفتار شون کند بوده، با کندی رفتند و به اون طرف پل رسیدند این کندی اعمالشون، ضعف اعمالشان را میرساند و اونجا نیاز به بالاخره شفاعت دارند  که باز همین ضعف اونها برطرف شود و اونها راحت وارد بهشت شوند. یک شفاعتی اونجا صورت میگیره.

شفاعت صغری

این شفاعت در مورد فردی است که به جهنم رفته عذابش در جهنم دشواره و اونجا محمد رسول الله صلی علیه وسلم و چون آن فرد خدمت کرده و زحمت کشیده برای دین، اما ایمان نیاورده اونجا محمد رسول الله صلی وسلم شفاعتش را میکند و اون عذابش آسان میشود. میگن آسان ترین عذاب به اون فرد داده میشود و این عذاب چیه؟

کفشی از آتش به پاش میشود و فرق سرش جوش میخوره این آسانترین عذاب است که به او داده میشود. بخاطر شفاعت محمد رسول الله صلی وسلم که علما می فرمایند:

اون ابوطالب هست که خدمت شایانی رو برای رسول الله و دین اسلام انجام داده است.

شفاعت خود رب العالمین

یک عده از بندگان هستند که مومن بودند اما گناهانشون خیلی سنگین بوده، اینها رفتند در جهنم سوختن و سیاه شدن و اینها به برکت همون ذره ایمانی که در دلشان هست رب العالمین اینها از جهنم نجات میدهد بیرون میکنه و میبرد وارد بهشت میکند.

نوع دیگری از شفاعت اینست که از اون گنهکاران امت توسط شفاعت محمد رسول الله و دیگر شافعان اینها از جهنم بیرون میشوند و به بهشت میروند. اینها گناه کردن، معصیت کردن، نافرمانی داشتن، رفتن به جهنم و به برکت شفاعت شافعان از جهنم بیرون میشن و میان وارد بهشت میشوند.

شفاعت در ارتباط با حقوق افراد

این  دسته انسان های زیبا طینتی هستن که در دنیا مشغول امر به معروف ونهی از منکر بودند، در امور دینی اشتغال داشتند ، در امر دعوت اشتغال داشتند و یک سری ماموریت هایی دینی داشتند، یک سری مسئولیت های دینی داشتند و نتوانستند به حقوق خانواده برسند، نتوانستند به حقوق خویشاوندان به خوبی برسند، نتوانستند به حقوق دوستان و احبابی که داشتند اونا رو بالاخره اون صله رحم و امثال اینها رو کاملا رعایت کنند، چون آنها در راه دین بودند بخاطر دین حرکت کردند ،تلاش هایشان دینی بوده،  بخاطر ترویج دین زحمت هایی کشیدند.

اونجا رب العالمین در صحرای محشر رو به  کسانی میکند که از این اینها طلبکارن بالاخره یک سری کوتاهی هایی در ارتباط با حقوق اونها شده، خانواده، احباب، رب العالمین خطاب به این طلبکاران میکند و میگوید یا عبدی ای بنده ی من لک علی فلان کذا وکذا : تو برگردن فلانی حقوق ها رو داشتی از او طلبکاری و نرسیده در دنیا بخاطر دین من ، بخاطر من به تو نرسیده ، آیا تو راضی میشی من به تو  یک اجر و پاداش بزرگی بدم و اونو ببخشی رب العالمین میاد از اینها شفاعت میکند و اینها به برکت شفاعت رب العالمین وارد بهشت میشوند.

لذا این هم یکی از انواع شفاعت است. نوع دیگر شفاعت، این است که عذاب از بعضی از کسانی اهل ایمان، عذابشون بالاخره عذاب بر سرشون آمده و هنوز گناهشون خیلی زیاده و بخشیده نشده به اونا تخفیف در عذاب داده شود، عذابشون سبک تر بشه و تخفیف حاصل بشه این نوع برای مومنین است که در جهنم رفتند و عذابشان سبکتر میشود به برکت شفاعت شافعان.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا