احکامتیمممفتی وظیفهمقاله ها

مفتی برهان وظیفه ( حفظه الله ) مبحث احکام تیمم

احکام تیمم

موضوع و بحث این مقاله از عارفان جام در رابطه با احکام تیمم است و با توجه به اینکه این مبحث بسیار مهم است میتوانید تا انتهای این مقاله از همراه عارفان جام را مطالعه کنید تا اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید پس تا انتها با عارفان جام همراه باشید.

احکام تیمم

وَإِنْ كُنْتُمْ مَرْضَىٰ أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَائِطِ أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ

در آیه که خدمت عزیزان تلاوت شد خدای متعال می فرماید که اگر کسی از شما مریض بود یا در سفر بود یا از قضای حاجت آمد و یا اینکه با زنان خودتون شما هم بستری کردید ولی بعداً آبی نیافتید که با آن آب وضو بگیرید یا غسل کنید پس شما تیمم بزنید و باید با خاک پاکت تیمم بزنید.

الله ذوالجلال میفرماید : ” فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ

چهره هایتان را و دست هایتان را مس کنید.

قال رسول الله (ص):

فُضِّلْنَا عَلَى النَّاسِ بِثَلاَثٍ جُعِلَتْ تُرْبَتُهَا لَنَا طَهُورًا إِذَا لَمْ نَجِدِ الْمَاءَ

حضرت محمد صلی الله علیه و سلم فرمودند که : ما نسبت به سایر مردم به سه چیز فضیلت و برتری داده شده ایم یعنی سه انعام خاص به ما داده شده که به دیگران داده نشده.

یکی از این سه مورد که خدمت شما عزیزان گفته شد این بود که خاک ما در صورت نبود آب برای ما پاک است. لذا آیه و حدیثی که در بالا ذکر شد دلیلی بر مشروعیت تیمم است و از آنجا که دین اسلام دین سختی نیست دین آسانی است و الله ذوالجلال برای ما سختی را نمی‌خواهد و آسانی را می‌خواهد لذا در بعضی از مواقع خدای متعال ، خاک را جایگزین آب قرار داده است ، در صورتی که آب نباشد برای وضو گرفتن یا آب نباشد برای غسل کردن انسان می‌تواند با خاک تیمم بزند.

نکته : تیممی که برای وضو زده می‌شود یا تیممی که برای غسل زده می‌شود هیچ فرقی با یکدیگر ندارند.

لذا روشی که برای گرفتن تیمم انجام میشود هم برای وضو و هم برای غسل یکی است.

تصور اشتباه برخی از مردم احکام تیمم

بعضی افراد تصور می کنند که تیمم جایگزین وضو است لذا برای غسل حتماً باید با کل بدن خودمان را به خاک بمالیم.

خیر این کار درست نیست ” همان تیممی که برای وضو گرفته میشود همین تیمم برای غسل هم انجام میشود.

فرض ها ، ارکان و شرایط تیمم

ارکان

فرایضی که داخل در مسئله هست و در موضوع هست به آنها اصطلاحاً رکن گفته میشود.

شرط

به فرایض خارجی شرط گفته میشود.

در کل ارکان تیمم فقط دو چیز است، آن هم دو تا ضربه است. یک ضربه برای صورت است و یک ضربه برای هر دو دست.لذا ضربه ای که اول برای صورت در خاک میزنیم باید طوری باشد که کل صورت را در بر بگیرد و همچنین ضربه ای که برای دست میزنیم باید طوری باشد که کل هر دو دست را در بر بگیرد. حتی فقها می فرمایند : که اگر کسی انگشتری دارد یا ساعتی دارد هنگام تیمم باید اینها را بیرون بکند .لذا ارکان تیمم فقط دو چیز شد یک ضربه برای صورت و یک ضربه برای هر دو دست.

ولی شرایط تیمم زیاد است:

1: شرط اول تیمم نیت کردن است.اگر انسان برای پاکی نیت بکند ، اگر شخص ناپاک است و میخواهد پاک بشود وقتی تیمم می زند باید نیت کند.پس یکی از شرایط و فرایض تیمم نیت کردن است.یا اینکه شخص میتواند نیت مباح بودن و روا بودن نماز را بکند یا میتواند نیت عبادت مقصوده ی دیگری را بکند.

تیمم زدن برای عبادتی که خودش مقصود به ذات است

بعضی از عبادت ها برای رسیدن به عبادت دیگر صورت می‌گیرد. مثلاً : وضو گرفتن برای این است که ما نماز بخوانیم یا اذان گفتن برای نماز است و اقامه گفتن برای نماز است.این عبادت ها طبع هستند مقصود به ذات ” نیستند ” ، نماز خواندن مقصود به ذات است.

لذا اگر شخصی برای عبادت مقصود به ذات تیمم زد و باید توجه کرد که طهارت برای این تیمم شرط است.با این طور تیممی فرد میتواند فرد میتواند هر عمل فرض ، واجب و مستحب را انجام دهد.با این تیمم (تیمم مقصود به ذات) فرد می تواند نماز بخواند ، به داخل مسجد وارد شود و لمس کردن قرآن برای تلاوت قرآن را با تیمم مقصود به ذات می تواند انجام دهد.

احکام تیمم

با عارفان جام همراه باشید تا ادامه ی مبحث احکام تیمم را مطالعه کنید. در صورتی که هر گونه سوالی در مورد احکام تیمم دارید میتوانید در پایین همین مقاله سوال خود را مطرح کنید و در کوتاه ترین زمان اساتید مجرب حوزه ی علمیه ی خواجه عزیز الله پاسخ سوال شما را با جزئیات کامل ارائه میدهند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا